България въвежда зелен сертификат за антитела.
От четвъртък и преболедувалите "извън системата" ще имат право на документа, който ще е валиден 90 дни и ще важи само за територията на страната.
Зеленият сертификат за антитела, както останалите удостоверения, ще важи и за учениците. Ако те имат такъв, няма да се налага да бжъдат тествани на училище.
След изтичането на срока на документа, той ще може да се преиздаде, но отново при условие стойностите да са над границата.
Не всички с антитела обаче ще имат право на сертификат - изискването е резултатът да е над 150 единици според единния международен стандарт - което означава 10 пъти над долната граница на теста.
"Ако паднат антителата по-ниско - ние имаме антитела, но те не са ефикасни. Целта е давайки сертификат, да имаме надежда, че те ще са защитени", каза проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
"Всеки може да бъде заразен, протектиран значи да не се получи тежко заболяване и смърт. Това значи протекция", допълни вирусологът проф. Радка Аргирова.
Според министъра на здравеопазвнаето д-р Стойчо Кацаров тестът за антитела може да стимулира и част от хората да се ваксинират.
"Всички сте чували този фолклор - преди да сме регистрирали COVID-19 в България, казва: "О, аз съм го карал". За тези хора би било полезно да видят, че най-вероятно не са го карали, нямат добра защита и е по-добре да се ваксинират", обясни той.
Зеленият сертификат за антитела ще се издава след изследване в лаборатория. Тестовете ще са за сметка на пациента.