Нова методика ще определя критериите за избор на изтребителя за българските ВВС. Именно критериите за класиране по схемата на плащане станаха причина за скандала с проекта за придобиване на новия самолет в предишната процедура.
Това стана ясно от презентацията на командира на ВВС ген. Цанко Стойков пред парламентарната комисия по отбрана, която обсъжда проектите за модернизация на армията за нов многоцелеви изтребител и бойна машина за сухопътните войски.
Проектът за инвестиционен разход предвижда придобиване на 16 самолета на два етапа по 8 самолета за цена 1,8 млрд. лева с ДДС на разсрочено плащане за 10 години като първите 3 години ще плащаме по 100 млн. лв от бюджета, а в следващите години тежестта се увеличава.
Ще търсим оферти за американски Ф-18 , Ф-16 от САЩ , Португалия и Израел, а „Юрофайтър” от Германия и Италия, ще искаме оферта и за френски „Рафал”, както и шведски „Грипен”, включително новопроизведени и употребявани.
Първите самолети трябва да бъдат доставени две години след сключването на договора, а доставката на втория транш самолети ще бъде през между петата и седмата година. В този период трябва постепенно да бъде свален от въоръжение и руският МиГ-29, с който в момента се охранява въздушното пространство на България.
Схемата за плащане не е задължително условие при класирането, но ако не се договорят и самолетите по втория транш на доставка трудно ще се стигне до конкурентна цена за тях, стана ясно от думите на ръководството на МО и щаба на ВВС.
От изказването на министъра на отбраната и вицепремиер Красимир Каракачанов стана ясно, че той предпочита новопроизведени самолети, но се прави запитване до Израел, защото там се освобождават няколко ескадрили Ф-16 , произведени в САЩ. Той обясни това в отговор на питане от опозицията защо се включват варианти за придобиване от държави извън НАТО.
Аргументът е, че Швеция е член на ЕС, а Израел предлага самолети произведени в държава от НАТО.
От БСП обявиха, че ще гласуват „Въздържал се” в комисията по отбрана, защото родната индустрия нямала капацитет да участва в модернизацията на армията, обяви депутатът Таско Ерменков. ДПС пък подкрепят всички проекти, защото политиците са в дълг на армията заяви о.з.ген Симеон Симеонов от ДПС.
От ГЕРБ също защитават нуждата от модернизация стана ясно от изказването на зам.-председателя на НС от ГЕРБ Емил Христов.
Председателят на комисията по отбрана Константин Попов уточни, че очаква до края на юни проектите да влязат за одобрение в пленарната зала на народното събрание.