Центърът за градска мобилност в София ( ЦГМ) се оказва най-големият ползвател на помощта по мярката 60/40.
В интервю за bTV директорът на Центъра за градска мобилност Димитър Дилчев обяви, че за месец март дружеството е загубило 6 милиона и 300 хиляди лева от пропуснати ползи – заради липсата на платено паркиране в София, но най – вече от спада в продажбата на билети и карти за градския транспорт. За целия април пък загубите са 12 милиона и половина.
Центърът кандидатства по мярката е, за да запази заплатите на 940 работещи в дружеството – от общо около 1300 служители, казва Димитър Дилчев.
„Това са хората, които обслужват автомобилите, продават талони, контрольори, диспечери, персонал от касите. Това са 940 семейства, 940 работни места, на които помогнахме да останат на работа. Безпорно много трудно финансиво положение“, посочва директорът на ЦГМ.
С отпуснатите 340 000 лв. за половината на месец март и очакваните за април, заплатите на служителите ще останат същите, прогнозира Дилчев. И уточни, че ЦГМ се издържа сам от приходите на зоните и превознитре докумнети, а успоредно изплаща кредит към Българската Банка за развитие от 47 милиона лв.
Още вдругиден центърът ще започне отново да печели от платеното паркиране. Синята и зелената зона, както и служебните абонаменти се завръщат при старите условия на 7 май.
Паяците активно работят още от миналата седмица – заради неправилно паркиране в близост кръстовища, пред входове на болници, гаражи и др.
До месеци се очаква преструктуриране на ЦГМ, каза още директорът. Засега е ясно само, че с предвиденото разширяване на платените зони за паркиране в столицата, няма да се назначават нови служители.