Рядкост е парламент, който да не е променял Изборния кодекс, а в 48-ото Народно събрание това става още преди да е връчен първият мандат за правителство.

В правната комисия народните представители закриха Обществения съвет към Централната избирателна комисия. Съветът не е натоварен с изпълнителни функции, а е консултативен орган, чиято основна цел е да съдейства за осигуряване на прозрачност, демократичност и честност в изборния процес.

„За мен единственото обяснение е че някой не иска да се чуе гласа на гражданските организации“, коментира пред bTV Цветелина Пенева, председател на Обществения съвет.

Според новите текстове гласоподавателят ще решава как да гласува - с хартиена бюлетина или с машина. Разписката, която принтира устройството след гласуването ще се нарича „бюлетина от машинно гласуване". В края на изборния ден, наред с хартиената бюлетина, тя ще бъде преброявана.

Това ще е начинът за определяне на резултата от вота, а не чрез разписката, принтирана от самото устройство.

Броенето на двата вида бюлетини ще се извършва ръчно и ще се наблюдава от камери, които обаче няма да записват. Ако промените бъдат одобрени окончателно и в зала, няма да има район „Чужбина".

А възможност за разкриване на секции за гласуване зад граница ще има при подадени поне 100 заявления, а не както до сега - минимум 40.

„Хартиената бюлетина няма да увеличи значимо избирателната активност“, смята политологът Даниел Стефанов.

„Ако доверието в изборния процес доста последователно се руши, а то се руши когато постоянно се променя изборния процес, тогава хората не отиват да гласуват“, допълни той.

Експертите припомнят, че щом темата с новите правила стане важна за партиите, по всичко личи, че се мисли за избори.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement