Стругар, леяр и заварчик - това са някои от най-търсените професии от работодателите за отминалата година, показват данните на Агенцията по заетостта.
Професията, която се търси в най-много области на страната е машинен оператор – в 24 от 28 области.
Следва професията заварчик, а на трето място по търсене са електротехниците.
Според фирми за подбор на кадри заради пандемията се търсят и много специалисти в сферата на киберсигурността, IT-специалисти и медицински персонал.
През тази година българският бизнес ще се нуждае от близо 194 хиляди работници и специалисти, прогнозират от Агенцията по заетостта.
Леярите са на изчезване в Габровско. Красимир Василев първо бил шофьор, а после неволята го принуждава да смени работата си и сега е леяр. Желаещите да му станат колеги трудно се намират.
"Тежка и неплатена работа. Не е платена както трябва и е тежка работата. Много задължения имаме и това е", обясни той.
Във вагонния завод в Дряново стругарите са кът от години. Ръководството е готово да приеме работна ръка от Пакистан и Индия.
"Отзивите, които чухме, както и референциите от различни други фирми, с които контактувахме, са че пакистанските заварчици и стругарите са добри, дисциплинирани и могат да бъдат ползвани", каза Валери Димитров, изпълнителен директор на Вагонен завод, Дряново.
Пандемията промени трудовия пазар, показват анализите на фирмите за подбор на кадри. Заради работата от дистанция цели семейства се местят от един в друг град. Работодателите пък трудно ще върнат служителите си в офиса.
"Много хора се върнаха обратно от големите в родните си градове, защото могат да работят от дистанция, устроиха живота си в по-малки населени места", разясни Мария Стоева, мениджър продажби и бизнес развитие.
Тенденцията за търсене на заварчици и леяри ще продължи и през следващата година, въпреки че трудно се задържат на работа.
Очаква се заради търсенето заплатата на един леяр да надхвръли тази на счетоводител.