Кога еврото ще замени българския лев? Най-рано това може да стане през 2022 г., а по-реалистичната прогноза е за 2030 г.

До дни България трябва да подаде официална заявка и да приеме надзора на Европейската централна банка. Снощи финансовите министри от еврозоната подкрепиха желанието на страната ни да влезе едновременно в банковия съюз и в "чакалнята за еврото".

Това може да стане в рамките на около 1 година, но при изпълнението на стриктни ангажименти от страна на България. Ако догодина България влезе в така наречената "чакалня" на еврозоната - страната ни ще бъде първата от 14 години насам.

19 от 28-те страни в европейския съюз вече са приели еврото. И докато първите въвели единната валута оставаха в "чакалнята" около 2 години, то след кризата ситуацията е различна.

Последните въвели единната валута - Естония, Латвия и Литва чакаха в преддверието средно 10 години, докато отговорят на изискванията и станат по-богати . 

Така на теория еврото може да смени лева най-рано през 2022 г., по реалистичната прогноза обаче е за след десетилетие и то ако се подобри жизненият стандарт у нас.

В най-бедния район на най-бедната европейска държава - евентуалната смяна на лева с евро буди тревога.

Не мога да си представя като дойде един човек да поиска един хляб и аз да му кажа един, че струва 1 евро. Такива цени не са реални, просто не са възможни”, коментира Цветанка Николова, собственик на магазин в село Брусен, Мездренско.

За да се избегне спекула шест месеца преди въвеждането на еврото на етикетите трябва да има две цени - в евро и в лева. Така за един хляб, който струва лев - цената да е около 50 цента, а нарушенията да се санкционират. Дотогава обаче има около 10 години смятат експертите.

Икономистът Георги Ангелов обясни, че еврозоната си е взела поука и иска държавите да се подготвят преди да влязат, за да няма такива проблеми, от които с право се оплакват хората в Италия и Гърция, а да са подготвени.

Пред България има и година допълнително за проверка от Европейската централна банка. И не само.

„Ние ще продължим да наблюдаваме България за правосъдната реформа и борбата с корупцията и организираната престъпност”, подчерта Валдис Домбровскис, който е зам.-председател на ЕК.

Така още в "чакалнята" преди еврото, България ще трябва да си "напише домашното", а оттам и да се повиши стандарта на живот.

„Балтийските страни бяха бедни, колкото България преди 10-15 години, когато те влязоха в чакалнята. Днес те са по-богати от Гърция и горе-долу настигнали Португалия”, уточни икономистът.