Какво означава код „червено”? И разписано ли е някъде какво следва от него? Това се питаха стотици граждани, висящи по проверките на летищата. Ние се опитахме да разберем има ли закон, наредба или заповед, въвеждаща цветната скала.
Код „червен”, „оранжев” и „жълт” станаха популярни покрай европейската система, която предупреждава за опасни явления като жеги, студове и валежи. Тези кодове не са записани никъде в българското законодателство и официално не означават абсолютно нищо.
Но понеже летищата също имали три степени на заплаха, властите са решили да използват кодовете „по аналогия”.
Шефът на отдела за авиационна безопасност в гражданското въздухоплаване Николай Николов обясни, че в работните им документи както на българско, така и на европейско ниво, цветове няма, „но мерките разписани вътре са съотносими и към съответния цвят”.
Степените на заплаха и истинските им имена са част от секретния План за действия при актове на незаконна намеса в гражданското въздухоплаване. Съдържанието на плана е служебна тайна.
Оказва се, че заплахата вече е била вдигана един път до най-високата степен - преди две години заради терористична заплаха. Но сега за пръв път има видими рестрикции за пътуващите.
Терористичният акт на бургаското летище със сигурност ще доведе до промяна в правилата за охрана и достъп.
От тази вечер мерките за сигурност ще бъдат понижени до степен, която е синоним на код „оранжево”.
В момента код „червено” има и по летищата в Румъния. След атентата в Бургас, службите в северната ни съседка са със засилена бдителност. В сила са максимални мерки за сигурност.