400 лева минимална работна заплата от 1 януари 2015 г. поиска КНСБ. Президентът на синдикалната организация Пламен Димитров заяви, че това е постижимо и ще даде глътка въздух на работещите бедни, като освен това ще придвижи нагоре и останалите работни заплати.

Идеята е минималните възнаграждения да се повишават с 10 на сто годишно, за да се стимулира потреблението.

Синдикатите представиха мерки за стабилизиране на икономиката през следващите 4 години, сред които общото плащане на труда да стане поне 50% от Брутния вътрешен продукт.

Основната цел е стабилизиране на пенсионната системата и достигане на пенсия, която е 65% от заплатата, получавана в момента на пенсионирането.

"В годините до 2013 година това е бил средният процент на увеличение - между 6 и 13% са се увеличавали доходите в страната и затова смятаме, че икономиката може да го поеме. Най-важното е, че ще има ефект върху стимулиране на потреблението”, посочи лидерът на КНСБ Пламен Димитров

Без алтернатива

Пламен Димитров обяви категорично, че подобна политика на повишаване на доходите няма алтернатива и основната причина за това е дефлацията. Икономиката ни бавно и устойчиво върви надолу, 15 месеца сме в дефлация, каза той и добави, че редица икономисти от неолиберални институти премълчават тази тема.

"За нас дефлацията е по-опасна дори от хиперинфлацията от 1997 година", каза Димитров и обяви, че при дефлация над 2% единственият лек е стимулиране на потреблението.

"Стартираме кампания за договаряне на по-високи заплати във всички предприятия, където КНСБ има синдикални организации", обяви той.

Според КНСБ, в центъра на всички политика на новото правителство трябва да бъде плавното, но гарантирано увеличаване на доходите.

„Не виждаме в декларацията на кабинета нова политика по доходите, но се надяваме да ги видим в управленската програма, която се изготвя в момента”, каза Димитров и допълни, че синдикатите са готови да връчат пакет от изменения в няколко закона.

Синдикатите искат и повишаване на осигурителната вноска, тъй като не може непрекъснато да се говори, че 60% от плащанията за пенсии са от данъци, а в същото време темата за повишаване на вноската да е табу. „У младият човек липсва мотивация да си плаща вноските, като вижда как живеят родителите му”, каза Димитров. Това трябва да бъде основната цел на реформата в съдебната система.

Синдикатите са категорично против повишаване на пенсионната възраст от началото на 2015 година, но са готови на всякакви разговори за промени от 1 януари 2016 година, обяви Пламен Димитров.

Пламен Димитров категорично отхвърли "мантрата на различни неолиберални икономисти", че ще получаваме повече, ако произвеждаме повече, тъй като в момента според статистиката произвеждаме два пъти повече, отколкото получаваме.

КНСБ ще представят на премиера и разработка за възстановяване на българската индустрия в 10 сектора, каза още той.