При отрицателен вот на референдума за развитието на ядрената енергетика в България град Белене ще бъде обречен, твърди кметът Александър Дулев.
„Осъществяването на проекта за АЕЦ "Белене" ще върне инвестициите в северните региони на България, ще създаде работни места и ще позволи на младите да се реализират”, подчертава кметът на крайдунавския град в интервю за руската агенция ИТАР-ТАСС, цитирано от БГНЕС.
Той се оплаква, че спирането на проекта от правителството на ГЕРБ през март 2012 г. е създало ситуация, която не вещае нищо добро за града в икономически и демографски план.
„Може да се каже, че в момента няма никакво икономическо развитие в Белене. Бизнесът напусна града. След като България излезе от проекта, бяха съкратени хората от строителните компании. Безработицата за последните три години в нашия град се увеличи три пъти - до 16%", изтъква още Петър Дулев.
Според тезата на кмета на Белене осъществяването на проекта за втора атомна електроцентрала ще даде огромни перспективи за развитието на града и целия плевенски регион, защото ще привлече инвестиции, ще позволи да се реализират нови проекти и да се развие съпътстващата инфраструктура.
Контрааргументът на природозащитниците е, че строителството на АЕЦ „Белене” ще създаде само временна заетост в региона, като ще причини твърде големи екологични щети.
Именно затова кметът призова българските граждани да се „абстрахират от политическата си принадлежност и да гласуват за развитието на ядрената енергетика в България".
Според последните позиции на политическите партии в България с „да” на референдума ще гласуват от БСП. Дясноцентристките СДС и ДСБ, както и националистите от „Атака” са традиционно против и настояват за гласуване с „не”.
Движение „България на гражданите” на Меглена Кунева призова за бойкот на референдума, а лидерът на РЗС Яне Янев поиска обявяването на самото допитване за противоконституционно, но това няма как да се случи, защото президентът вече беше насрочил датата за провеждането му – 27 януари.
Управляващите от ГЕРБ първо обявиха, че ще гласуват с „да”, но в началото на януари премиерът Бойко Борисов неочаквано призова всички симпатизанти на партията да гласуват с „не, не и не” на референдума.
Според социологическите проучвания референдумът за развитието на ядрената енергетика е почти обречен заради прекалено високия праг на необходимата избирателна активност – не по-малко от 60,2% от избирателите или повече от 4 милиона души.
Кметът на Белене обаче смята, че вотът ще изрази мнението на българския народ даже при отсъствието на кворум. Той уточнява, че при 20% участие на гражданите във вота, строителството на нова атомна електроцентрала отново ще влезе в дневния ред на парламента.
„След посещението на много градове, участието в разяснителни кампании, организирането на различни форуми по този проблем, имам впечатлението, че референдумът ще бъде положителен. Убеден съм, че българските граждани ще проявят здрав разум и ще гласуват за развитието на ядрената енергетика", казва още Петър Дулев пред ИТАР-ТАСС.