„Когато участваме в изборите дори и само като наблюдатели, това ни се отразява негативно. Това, че стресът от изборите и от очакването на резултатите ще повиши психически проблеми е лесно разбираемо – ставаме по-нервни, по-раздразнителни, някои изпадат в депресии. Стресът от изборите ни качва кортизолa в тялото и ни сваля тестостеронa“.

Това каза кардиологът проф. Сотир Марчев пред Виктория Петрова.

„Очаква се обаче, че стресът от изборите качва и физическите заболявания – по време на изборите се качват белодробните инфекции, стомашно-чревните инфекции, качва се травматизмът“, допълни той. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

По думите на кардиолога проф. Марчев изборите оказват негативно влиянието върху кръвното налягане.

„Имаме пациенти, които имат песмейкъри. Такива хора като се върнат от избори и като погледнеш какво е правило сърцето им, се установява, че имат 16% аритмии в дните, в които са ходили да гласуват спрямо дните, в които не са ходили. Изборните комисии също са натоварени. Според данните в света кръвното на хората в изборните комисии горното е с 3-4 мм по-високо от обичайното, а долното – с 2-3 мм по-високо. На пръв поглед това изглеждат дребни цифри, но в кардиологията малки промени в артериалното налягане водят до големи сърдечно-съдови проблеми. Участието в избори е тежко“, каза проф. Сотир Марчев.

Снимка: bTV

Той обърна внимание и на жегите. По думите му всяка година умират около 13 милиона души от екстремалните температури. 

„Войните са нещо ужасно, но екстремните температури убиват повече хора от войните. Най-смъртоносни са първите горещини, те са най-лоши. Като минат няколко седмици, тялото се аклиматизира и хормоните го настройват към температурата. Аналогично е през зимата – първите студове убиват повече хора, отколкото последващите студове. Сега първите горещини убиват повече хора, отколкото последващите горещини“, допълни проф. Сотир Марчев.

Кардиологът даде съвети как да се предпазим от жегите:

„Хората да си намерят лятната шапка, да си извадят летните дрехи. Шапката е много важно нещо, главата ни е много кръвонапълнена и харчи 20% от кислорода в тялото. Лесно настиваме от главата, лесно получаваме и слънчев удар от главата. Препоръчваме повече вода, особено сега в горещините, Човек трябва да пие толкова вода, че да не усеща жажда, урината му да бъде светложълта“.