Европейските избори ще се проведат от 6 до 9 юни 2024 г., като ще бъдат избрани общо 720 евродепутати - с 15 повече в сравнение с предишните избори.

Депутатите в Европейския парламент (EП) се организират в политически групи, които споделят общи идеи. Понастоящем в ЕП има 7 политически групи:

  • Група на Европейската народна партия
  • Група на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент
  • Обнови Европа
  • Група на Зелените/Европейски свободен алианс
  • Европейски консерватори и реформисти
  • Група „Идентичност и демокрация“
  • Група на левицата в Европейския парламент

Минималният брой членове за образуване на политическа група е 23, като трябва да са представени най-малко 1/4 от държавите членки. Всеки член на ЕП може да членува само в една политическа група.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В пленарната зала местата на членовете на ЕП се разпределят в зависимост от тяхната политическа принадлежност, отляво надясно, по споразумение с председателите на групите.

Някои членове не принадлежат към нито една политическа група и заседават като нечленуващи в групи. Те не могат да създадат отделна политическа група.

Какво се случва, ако партия не е част от европейска група, но вкара представители в ЕП?

Принадлежността към политическа група е от особено значение за разпределението на ключови позиции в структурите на Европейския парламент. Например номинации за председател на ЕП, 14-те заместник-председатели и петимата квестори могат да бъдат издигнати само от политическите групи или от 1/20 от представителите от ЕП.

Независимите членове могат да номинират лица в комисии и делегации, но е малко вероятно те да бъдат избрани за председатели на комисии или да бъдат назначени за докладчици по значими доклади.

Принадлежността към политическа група също е важна, когато става въпрос за разпределяне на времето за изказване в пленарни дебати. За първата част от дебата първият блок от времето за изказване се разделя по равно между всички политически групи. Допълнителен дял след това се разделя пропорционално между политическите групи в зависимост от размера им. Оставащото време се разпределя за независимите кандидати.

Национални политически партии могат да се присъединяват или да напускат европейски групи.

Една от най-големите партии, които не участват в европейска група е унгарската партия ФИДЕС на Виктор Орбан. В началото на март 2021 година ФИДЕС обяви, че напуска Европейската народна партия след години на конфронтация.

Коментира се, че има желание от страна на ФИДЕС да се присъедини към третата по големина политическа група в Европейския парламент - Европейските консерватори и реформисти след изборите.

Евродепутатите от италианската партия „Движение пет звезди“ също не членуват в европейска група.