Трима ще се борят за премиер, ако кабинетът е служебен. Това е сред предложенията за промени в Конституцията, подготвяни от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС. А - властта е на път да уреди отношенията си официално, с протокол.

В последния работен ден на парламента преди ваканцията стана ясно че промените вече са готови. Очаква се днес да бъдат внесени в деловото на парламента, а по тях да има положени минимум 166 подписa, защото 69 депутатите от ГЕРБ. ПП-ДБ са 62. 35 са депутатите от ДПС.

Какви са промените по същество?

Днес стана ясно, че ако падне правителството, президент все пак ще посочва служебен премиер. Но той ще ограничен и ще трябва да избира само между три лица - председателя на парламента, на ВКС или на БНБ.

Снимка: bTV

Остава идеята за съдебна реформа в пълен обем и ограничаване на пълномощията на главния прокурор. Остава и идеята за 24 май като национален празник.

Но отпада намерението за ограничение до два мандата на кметовете, защото и ГЕРБ, и ДПС се обявиха категорично против.

Снимка: bTV

166 депутати смятат да положат подписите си под общ проект за промени в Конституцията.

Някои от идеите са отпаднали, а други са се променили, обясниха вносителите.

Снимка: bTV

„Ако не може да се състави редовно правителство и се отива на предсрочни избори, президентът ще може да избере между три лица - председателя на отиващия си парламент, на БНБ или ВКС, да избере един от тримата, който да посочи за свой кандидат за премиер“, каза Атанасов.  

Този премиер, а не президентът, ще посочва състава на служебния кабинет. 

„Засега не сме видели проект. Бяха оповестени идеи, които меко казано будят недоумение. Над половината българи имат положителна оценка за служебните кабинети от последните две години. Нагнетяване на напрежение срещу тях е мотивирано субективно в обществото. Има взрив на възмущение, особено за 3 март“, каза Александър Маринов, председател на стратегическия съвет при президента.

Сред отпадналите идеи от проекта е лимитирането на мандатите на общинските кметове. А в понеделник вече ще е ясно и как ще работи мнозинството, защото се очаква подписване на протокол за взимането на решения във властта.