Въпреки че е с близо 40 години трудов стаж, 77-годишната Пенка от врачанското село Лютиброд е с пенсия под линията на бедност. За нея великденска добавка ще има.

„Аз съм доволна. Не съм ги изкарала с пот тия, дето ще ми ги дадат, ама ония с пот съм ги изкарала. Много пъти не съм и яла. Благодаря им, че им се е откъснало от сърцето това, на тия, дето лежат и се чудят какво да правят горе“, коментира възрастната жена.

„Ще взема пет-шест козунака и като дойдат внучетата, ще ги нарежа, ще ги поканя“, споделя Пенка.

Тя ще похарчи своята добавка именно  за трапезата, но докато не я получи, не бърза да се радва.

„Когато ги взема на ръка, тогава признавам, защото те, като преспят, не знам какво ще измислят“, коментира жената.

534 000 пенсионери с ниски доходи ще получат гласуваните от парламента по 100 лева за Великден. 

Василка е на 82. Тя е от същото село. Била е и кмет. Заради пенсията от 700 лева за нея добавка няма да има.

„Не е справедливо, защото аз имам 45 години трудов стаж, а тези, дето сега ще вземат, може би не са и работили“, посочва тя.

Смята, че е ощетена и че с разделението се подклажда напрежение между пенсионерите.

„Да има за всички хора по нещо  да могат да си купят по малко, по едно-две кила агнешко, да си направят празника“, казва Василка.

Парламентът днес окончателно реши да даде 100 лева великденска добавка за най-бедните пенсионери. Темата обобщи Десислава Ризова.

Това засяга тези възрастни хора, които получават до 526 лева, колкото е линията на бедността у нас.

По сметки на държавата това засяга над половин милион души и ще струва 54 млн. лева. Останалите милион и половина пенсионери няма да получат добавка.

В парламента имаше различни предложения - да са 50 лева, 75 лева, както и какъв да е обхватът  за всички пенсионери или само за тези под линията на бедност.

От НОИ обявиха, че вече разговарят с Български пощи, така че добавките от по 100 лева да могат да бъдат получени още в края на април и хората да посрещнат с тях великденските празници.

Предложението за добавки само за най-бедните беше защитено от вносителите от ГЕРБ и ДПС.

"Защо 100 лева на най бедните  защото са най-уязвими. И така възстановяваме традицията за надбавки", заяви Севим Али от ДПС.

"Продължаваме промяната-Демократична България" се обявиха против и прочетоха писмо от разочарована избирателка.

"Ще ви прочета едно писмо  "Обидена съм, това е дискриминация. Великден е за всички". Вие сте свикнали да хвърляте пари от джипката. Ние не участваме в това", коментира Искрен Митев от ПП-ДБ.

"Докато джипката обикаляше България, имаше пари за всички. Във вашата джипка отпред има пудели, а отзад – контрабандисти", посочи Марин Маринов от ГЕРБ-СДС.

Идеята за частични добавки срещна отпор и от опозицията.

"Ние предлагахме диференцирани - за бедните 100 лева, за другите 50 лева, но не се прие", посочи Георги Гьоков БСП.

И "Възраждане "защитиха тезата, че всички пенсионери трябва да получат пари за празника. Предложението им беше по 100 лева за всеки, без оглед на дохода.

Добавките от 100 лева за най-бедните бяха подкрепени от всички, само ПП-ДБ се въздържаха.

А от Националния осигурителен институт уточняват, че само великденските добавки ще започнат да се изплащат на 26 април, а пенсиите  на 7 май. 

В ход са и преговори за графика, по който и хората, които взимат пенсията си от пощата, ще могат да получат великденската добавка.

Майските пенсии ще се изплащат по стандартния график между 7 и 20 май.