Нови мерки влизат в сила този петък в няколко области у нас. От днес много класни стаи като тази останаха празни, защото учениците от 5. до 12. клас в някои области в страната преминаха на онлайн обучение.
Областите са Ямбол, София, Бургас, Сливен, Благоевград, София-град, Силистра и Смолян, Хасково.
А от понеделник, 15 март, към тях се присъединяват и Пловдив, Пазарджик, Кюстендил, Шумен. Във Варна онлайн обучението ще е за учениците от 6. до 12. клас.
Ученици и учители приемат новите мерки по различен начин. От днес вместо в училище, Ивана Илиева и Светослава Колева от 105 СУ „Атанас Далчев" учат онлайн.
„Имаме доста съученици, които честно казано са джаста праста относно цялата ситуация и ще изкарат едни матури, колкото да ги изкарат. Имаме си и съученички, и аз, които си учим здраво“, казва Светослава.
„Практиката, когато учителите говорят, когато учителите показват на дъската, е много по-добре и много по-лесно усвояваме материала“, смята Ивана Илиева, председател на училищния парламент в 105 СУ „Атанас Далчев".
Онлайн часовете и за учителите протичат в празната класна стая.
„Не приемам този начин, защото не можем да говорим за качествено образование при деца, които са прекарали в училище 20 и няколко дни“, казва инж. Цветанка Костадинова - директор на 105 СУ "Атанас Далчев".
Някои родители са съгласни с онлайн обучението.
„Не са предвидени никакви качествени условия да се избегне заразяване. В смисъл -не можем да разчитаме, че ще проветрява адекватно, че маски ще се слагат“, казва Калина Сато, която е родител и учител.
Само в София карантинираните ученици са над 2900 и 216 души от педагогическия персонал. Заразени с COVID-19 са съответно - 160 и 132-ма.
„Това, което виждаме, е ускоряване, стръмност на кривата на броя на заболелите ученици и учители“, заяви министърът на образованието Красимир Вълчев.
А в Пловдив 20 полицаи на входовете на моловете връщаха скучаещи ученици.
„Въпреки забраната на директора на РЗИ-Пловдив за посещаване на малолетни и непълнолетни лица в моловете, те продължават да идват“, казва Виктор Празов, началник на "Охранителна полиция"-Пловдив.
Държавата поиска строг контрол за спазването на мерките по области.
Отмяната и въвеждането на мерките ще става в зависимост от разпространението на вируса.
А в София влизат и още противоепидемични мерки от този петък:
- Спират занятията в езиковите центрове и други извънкласни дейности. Децата могат да посещават молове единствено с пълнолетен придружител.
- Задължително носене на маски на открити пазари и тържища.
- Заведенията ще работят с намалено работно време до 22 ч. и при капацитет до 50% и дистанция от метър и половина.
- Театрите и кината ще работят на 30%. Същото важи и за семинари и конгреси.
Няколко часа след въвеждането на заповедта за маски в откритите пазари от столичния инспекторат и общинската полиция започнаха проверки спазват ли се мерките. До момента са съставени 4 акта и 18 протокола.
Подобни мерки се въвеждат и на други места в страната. Работното време на заведенията се намалява до 22 ч. и в Бургас и Шумен. Контролът по спазването на мерките се засилва в Хасково и Враца.
Маските на открити пазари, тържища и други места със струване на хора са в сила в Софийска област, Бургас, Враца и Перник.
Учениците от 5. до 12. клас минават на онлайн обучение в Бургас, Шумен, Силистра, Смолян и Хасково, област София и София-град.
От началото на март се забелязва повишаване на болните и карантинирани ученици в столицата.