Всяко десето новородено у нас се ражда преждевременно. Често децата израстват с увреждания, а родителите им се нуждаят от психологическа помощ.

Вижте в репортажа на Виктория Готева с какви трудности се сблъскват недоносените и техните семейства:

Стресът за родителите е огромен, никой не е застрахован, никой не очаква, че ще му се случи. Започват самообвинения и вината остава за цял живот, сподели Нина Николова, основател на фондация „Нашите недоносени деца“. Самата тя два пъти се е сблъсквала с проблема – на два пъти ражда недоносени близнаци.

България прави стъпки напред в грижата за недоносените деца, но все още сме много назад, коментира репортерът на bTV Кристина Газиева.

Тя посочи, че от тази година вече има една линейка за цялата страна за недоносени. За сравнение – във Варшава преди три години са били... 20. Едва от тази година в България навлиза и кенгуру грижата.

В началото на октомври пък врати отвори първият у нас център за подкрепа на семействата на недоносени деца, където родителите могат да получат утеха и комплексна помощ в семейна, а не болнична обстановка.

Николова посочи, че лекарите имат инициатива да се променят нещата, защото виждат, че много по-лесно се работи, когато майката е по-близо до детето, тогава и то е по-спокойно.

Вижте откъс от филма на Газиева, разказващ историята на една майка, която преди 10 години ражда сина си в 23-та гестационна седмица, когато се води абортен плод. Още преди 10 години на момчето са казвали „големия аборт“.

Днес Георги е сляп и глух, но жив, посещава училище и се опитва да общува с останалите хора на специален език.

Грижите за сляпоглухи са трудни, най-вече, защото у нас има само двама специалисти, които да обучават децата да комуникират, разказа Газиева.

Целия филм гледайте тази вечер в „bTV Репортерите“ след централната емисия новини.