Търговци, свързани с аптеки, са изнасяли незаконно дефицитни лекарства. Това се разбира от доклада на Държавната агенция Национална сигурност.
Производител на лекарства е определил, че ще внася в България дадено лекарство, на много по-ниска цена отколкото в други държави в Евросъюза, заради разликата в доходите.
Търговци веднага изкупуват повечето внесени партиди лекарства от складовете за аптечната мрежа, като за това те често са свързвани с аптеки.
Лекарствата, предназначени за българският пациент, така не достигат до всички нуждаещи се, а отиват в трета държава от евросъюза, където същото лекарство "Х" струва много по-скъпо.
За търговеца това е лесна голяма печалба, от която страдат пациентите.
Преди месец ви разказахме за Веселина Грозева, която е диабетик и сигнализира, че от началото на годината има системен проблем с намирането на инсулина си. Този месец е извадила късмет.
"Отново обиколих всички аптеки в една или две ми взеха телефонния номер с уговорката, ако доставят някакви количества да ми се обадят, за да получа. Успяха да ми запазят две флакончета, казаха че за жалост много хора, които ползват повече не са си получили инсулина", каза тя.
От доклада на ДАНС, изпратен до Здравната комисия, става ясно, че до март 2022 г. недостигът на лекарства у нас е изчисляван в противоречие на нормативната уредба. Заради което се прави поправка във формулата, тя обаче се оказва в полза на търговците вместо на пациентите.
Кой е подписал тази нормативна уредба и кой е допуснал това да се случи?
"Ами министър на здравеопазването през март 2022 г. е проф. Асена Сербезова", отговаря Костадин Ангелов, който е председател на здравна комисия в Народното събрание.
Специализираната електронна система за проследяване на лекарствата обаче е създадена още през 2018 г. Текстът в закона, който посочва формулата за изчисление на недостига, е от 2020 г. На власт тогава са ГЕРБ и "Обединените патриоти".
И още според доклада със законни схеми се източват парите от здравната каса. Повечето сделки са между търговци на едро в България с дружества, които са придобивали лекарствата незаконно от аптеки и болници.
"В този доклад има три посочени дружества, които са извършвали износ на медикаменти включени в забранителния списък, не са изпълни задължението да подават данни към СЕСПА, както и са се снабдявали с медикаменти от търговци на дребно в нарушение на ЗЛПХМ. Фирмите са обект на административна наказателно производство", каза Ангелов.
Според собственици на аптеки, проблемът може да бъде решен.
„Може стига да има политическа воля, проблема с овладяването на първо място е свързан с многото пари, които генерира този паралелен износ и от там нататък всички последствия“, каза председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.
Потърсихме бившият здравен министър Асена Сербезова за коментар, тя обаче не отговори на позвъняванията ни.
За пациентите остава надеждата, че държавата ще се намеси, така че на хората да не се налага да треперят всеки месец дали ще намерят лекарствата, без които не могат.
От кабинета на настоящият здравен министър проф. Христо Хинков заявиха за bTV, че днес официално ще изискат доклада на ДАНС, след което предстои министерството да се запознае с него.