Седем вида инсулин отново изчезнаха от аптеките у нас. За това алармират и пациенти, и фармацевти. Какви са причините и взимат ли се мерки провери екип на bTV Новините.
Ивелин Синигеров е диабетик от втори тип. Споделя, че открива нужния инсулин трудно.
„Чакането е голямо. Може и по един месец да чакам. Това е лошото, че рецептите имат срок 15 дни. В този срок, ако не се открие инсулина, трябва наново да се ходи при доктор, отново да се пишат рецепти и в следващите 15 дни не се знае дали пак ще се намери и става едно обикаляме по доктори, което е доста неприятно“, разказва мъжът.
Той споделя, че в критични моменти по-често открива нужния инсулин в групи на пациенти в социалните мрежи вместо в аптеките.
Фармацевтите също потвърждават за дефицита. Обясняват, че зареждането не е редовно.
За проблема омбудсманът сезира здравния министър.
„Хората ми сигнализират, че е доба идея да се направят нормативни промени, с които тези инсулинови препарати да бъдат включени в забранителния списък за износ, защото на практика те в момента се изнасят и всъщност българските болни от диабет се оказват без нужните количества“, обясни Диана Ковачева.
От здравното министерство отговориха за bTV, че непрекъснато следят ситуацията с недостига на инсулин и че това е проблем за цяла Европа.
„В сила от 28 юли до 3 август тази година действа "Списък на лекарствените продукти", които не могат да се изнасят от страната. Той се актуализира всяка седмица. След направена справка се установи, че лекарственият продукт с търговско име Tresiba е включен в списъка“, поясняват от ведомството.