Ветроупорни фенери спасяват изборите, ако изгасне тока. На светлината им може да се броят бюлетините на 12-ти май, реши Централната избирателна комисия.
Оказа се, че практиката не е нова. Фенерите за спешни случаи се осигуряват от общините още от 90-те години на миналия век.
Фенерчета никога не са влизали в действие при броенето на бюлетините в един от най-големите квартали в София- Люлин. Поне за такава авария не си спомня районния кмет Милко Младенов.
Ако спре тока в община Люлин бюлетините ще се броят на светлината на над 130 фенерчета. Фенерчетата за секционните комисии в Люлин са по левче.
„Модерни фенери със светодиодно осветление, силни като осветеност, разноцветни, да няма обидени заради политически пристрастия”, описа приспособленията Милко Младенов, кмет на район „Люлин" – София.
Във Враца от години в пликовете с канцеларските материали се слага и алтернативно осветление за броенето. Такова има за всичките 110 секции и е изпробвано.
„Тук е фенерът, батерии за фенерчето, даже има и малко пирони, ако се наложи да ползва секционната комисия”, коментира Иван Жеков, секретар на Община Враца.
На комисията в село Згориград досега токът не е спирал, въпреки че селото не е застраховано от аварии, защото се намира високо в планината. Тук обаче са амбицирани да броят и на тъмно, ако се наложи.
„Дават ни фенерче, ако трябва, запалки имаме, ще сложим очила за нощно виждане, обаче бюлетините трябва да се преброят, не може да ги изпратим непреброени”, категорична е Красимира Николчова, член на СИК в село Згориград.
12 хиляди фенери трябва да осветят броеното на бюлетините при токов срив. Голямото предизвикателство на тези избори обаче се очаква да дойде със задължителните копирни машини. Ако изгасне тока те няма как да се задвижат.