Печатането на бюлетините за предсрочния вот на 12 май ще започне най- късно на 24 април или 18 дни преди датата на изборите, както предвижда законът. Печатането на изборните книжа вече тече.
Проблеми при сканиране на протоколите от гласуването няма да има, показа проверка на bTV. Тъй като те се печатат на голям хартиен лист, се появиха спекулации, че няма да може да се сканират на машините, с които трябва да бъдат оборудвани секционните избирателни комисии.
Отпечатването на протоколите става в размер, изрично определен от Централната избирателна комисия. „А3 формат е 420 на 297 мм”, уточни Марин Несторов.
Скенерите, с които са оборудвани секционните комисии, може да сканират документи само във формат А4. На такъв скенер половината от протоколът би останала да стърчи извън машината.
За да се сканира протоколът се сгъва по средата и така от формат А3 става А4, което позволява да се сканира едната страна, след това другата
За да не стават грешки, в левия и десния ъгъл на протокола има един и същ номер. Така се вижда дали при двустранното сканиране, двете страни са от един и същи протокол.
„Всички изборни книжа печатаме в строго определен тираж, който ни е определен от министерски съвет, респективно ЦИК, като строго определени тиражи се печатат за всички избирателни комисии, с контрол до всеки лист”, допълни Нестров.
Сканирането на протоколите се прави за първи път на парламентарни избори в България. Това ще даде възможност за много по-бърза и прозрачна обработка на резултатите, защото веднага след като се сканира протоколът, става ясно коя партия колко гласове е получила в дадена секционна комисия.