Гражданите на България гласуват днес в избори за на 42-то Народно събрание на страната.

По данни на Централната избирателна комисия (ЦИК) 6 868 455 души имат право на глас във вота за 240-те членове на бъдещия парламент. Те ще избират между 8148 кандидатит-депутати от 45 партии и коалиции.

12 май

Предсрочните парламентарни избори бяха насрочени за днешния 12 май от президента на Република България Росен Плевнелиев, след като Бойко Борисов подаде оставката на кабинета си на 20 февруари няколко месеца преди края на мандата му на фона на бурни граждански протести.

Оттогава страната се управлява от служебно правителство начело с Марин Райков, което има тримесечен мандат с приоритет организирането на предсрочните парламентарни избори.

Това са третите предсрочни парламентарни избори в страната след 1989 г. след правителствата на Ренета Инджова (1994 г. – 1995 г.) и на Стефан Софиянски (1995 г.).

Гласоподавателите

Близо 6,9-те милиона избиратели ще могат да гласуват в 11 676 избирателни секции в България, а в чужбина – в общо 227 секции на територията на 57 държави.

Гражданите, лишени от право на глас, са 160 972 граждани. Забранителните списъци с имената им са качени на сайтовете на общинските администрации. В тах фигурират 7389 лишени от свобода, 243 поставени под запрещение, 378, които са подали удостоверение за гласуване на друго място, 78 542 граждани, подали заявление за гласуване в чужбина, както и 67 420 граждани, подали заявление за гласуване по настоящ адрес.

Наблюдателите

Провеждането на парламентарните избори в България ще бъде проследено от 15 български и 5 международни организации - ПАСЕ, Парламентарната асамблея на Организацията на черноморско и икономическо сътрудничество, ОССЕ и Парламентарната самблея на ОССЕ. 13 878 души са регистрираните български наблюдатели, а 272-ма – международните.

Броене на резултатите

Компютърното обработване на данните от изборите бе поверено на държавната фирма „Информационно обслужване”, която бе единственият участник в конкурса за обществената поръчка, подал оферта за преброяването. Услугата ще струва на държавата 1,7 млн. лв.

По инициатива на пет партии – БСП, ДПС, ДСБ, „Атака” и Движение „България на гражданите”, австрийският Институт за публични изследвания и консултации SORA Institute ще проведе паралелно преброяване на гласовете. Чуждестранната бе подала документи за участие в конкурса за обществената поръчка, но не подаде оферта. Тя ще осигури паралелното преброяване във всички секции в страната срещу сумата от 142 000 евро.

Копирните машини

С цел предотвратяване на изборни манипулации с Изборния кодекс беше въведено изискването Секционните избирателни комисии (СИК) да изпратят в „Информационно обслужване” копия на протоколите си. Такива могат да получат и членовете на СИК, кандидатите, наблюдателите, застъпниците, представителите на политическите партии.

На всяка страница от ксерокопието трябва да има три подписа - на председателя, зам.-председателя и секретаря на СИК, както и печат на СИК. Копието трябва да е придружено от списък на лицата, които са го получили.

Резултатите

Първите резултати от вота могат да се очакват след приключването на изборния ден в 20:00 часа. Изборния ден в развитие следете в bTV Новините, извънредното изборно студио „Промяната май” и на btvnews.bg!

  • КС ще гледа по същество искането на ГЕРБ за касиране на вота
  • ВКС отклони 2 искания за касиране на изборите
  • Контролираният вот на предсрочните избори е 18.68%
  • Парламентът е парализиран и няма да произведе никакви закони
  • ГЕРБ внесе искането си за касиране на изборите
  • 80 000 бюлетини от вота са недействителни
  • Избирателни списъци открити в дома на председател на изборна секция
  • Печатите за секционните комисии - с 2500 повече от самите комисии
  • Политическите разпри в новия парламент започнаха
  • БСП предлага Михаил Миков за председател на НС