Вече бившият програмен директор на БНР Иво Тодоров написа отворено писмо в блога си, адресирано до генералният директор на БНР Радослав Янкулов, от което става ясно, че не е имал избор освен да подпише молбата си за напускане.

По думите на Тодоров той е бил унизен от Янкулов, след като директорът го накарал да се разпише под молба за съгласие за взаимно освобождаване. „Публично ме обвинихте във всички смъртни грехове, после на 4 очи ме извикахте да избирам – или да подпиша написаната вече от юристите на БНР молба от мое име за освобождаване  по взаимно съгласие, или да се запозная с току-що променената трудов а характеристика за позицията Програмен директор”, пише в блога си Тодоров.

От отвореното писмо става ясно, че управителният съвет на БНР е променил изискванията за позицията програмен директор, като по този начин е принудил Тодоров да подпише молбата си за напускане.

„От днес за днес УС залага изискването Програмният директор да има висше образование – магистър по Публична администрация. И ми давате срок до 16.00 ч. да представя диплома, като знаете, че нямам такава”, обяснява той.

Протестите на журналисти от „Хоризонт” продължават повече от месец, като започнаха заради недоволство срещу намаляването на хонорарите.

Отвореното писмо на Иво Тодоров можете да прочетете на втора страница тук

"Има ли цензура в БНР, г-н Янкулов? Вероятно няма, нищо че днес се опитахте да затворите устата на Програмния директор.

Защо? Защото бях единственият, който още преди три месеца предупреди Управителния съвет, че мерките за 10%-тно съкращаване на разходите за персонал в радиото не бива да се отразят върху качеството на програмите и че не трябва да пада общественото доверие към медията?  Но с одобрените от Вас мерки доверието падна. Сам цитирате последното социологическо проучване, според което програма Хоризонт е вече на трето място в страната по слушаемост.

Защото съм единственият директор, който не подписа написаната от Вас и раздадена на дирекциите на бланка на БНР контра-подписка в подкрепа на Управителния съвет?  Четири пъти Ви казах в онзи злополучен ден, че според мен това не е добро управленско решение и че то още повече ще засили разделението между колегите. Но Вие тропнахте по масата и разпоредихте да ходят да събират подписи. И разделението в БНР се засили.

Защото сезирах Европейската комисия за решението на УС да редуцира плащанията по Евранет Плюс, което според мен е нередно, да не кажа незаконно, и би довело до големи негативни последици, както за БНР, така и за имиджа на България в съюза?

Как след 23 месеца изведнъж установихте, че Програмният директор на БНР не се интересува от програмите и не им съдейства за тяхното развитие? Лошо е, ако Ви трябват 23 месеца да установите нещо в държавната медия, която ръководите. И как така не съм си вършил работата, като има входирани във Вашия кабинет документи – и анализ за състоянието на Хоризонт, изготвен от Програмна дирекция, в обем 17 страници, и предложение  за преструктуриране на радио Бинар, и какво ли още не. Документите сами говорят. Освен ако не бъдат изгорени.

Днес, г-н Янкулов, бях подложен на унизително отношение от Ваша страна, като първо публично ме обвинихте във всички смъртни грехове, после на 4 очи ме извикахте да избирам – или да подпиша написаната вече от юристите на БНР молба от мое име за освобождаване  по взаимно съгласие, или да се запозная с току-що променената трудов а характеристика за позицията Програмен директор, в която от днес за днес УС залага изискването Програмният директор да има висше образование – магистър по Публична администрация. И ми давате срок до 16.00 ч. да представя диплома, като знаете, че нямам такава.  Но има доктори, които може би имат такава диплома… И как след 23 месеца решихте, че точно такъв човек с диплома по Публична  администрация Ви е необходим за  Програмен директор на БНР? Не знам медия, в която Програмният директор да е администратор, но Вие сигурно знаете. И ако за Програмният директор се иска такова образование, какво ли образование трябва да има напр. Изпълнителният директор на БНР? А какво ли трябва да бъде образованието на Генералния директор на БНР?

Ако аз собственоръчно съм написал предложението за напускане по взаимно съгласие, както твърдите, кой тогава, г-н Янкулов, написа променената длъжностна характеристика, под която стоят подписите на целия Управителен съвет с днешна дата? И кой написа писмото, с което ми се иска диплома за  Публична администрация? Снимал съм и двата документа. И на двата документа стои Вашето име. Кой Ви подготви няколко папки с предварително написани и дори подписани заповеди за освобождаване? Подписите на директора на дирекция „Правна и човешки ресурси“ и на  завеждащия „Човешки ресурси“ дори бяха положени, преди аз да подпиша. Явно юристите на БНР добре са се подготвили този път. Но юристите на БНР не можаха ли да Ви дадат по-добри съвети, когато трябваше да вземете решение за 10-те процента съкращения на разходи за персонал? Не ми се стори да  са Ви оказали пълноценна правна помощ, а съветите, които Ви дадоха, според мен не са добри, честно  да Ви кажа.

Цели три месеца от началото на кризата  в БНР мълчах и не си позволих - от лоялност към ръководството и от уважение към БНР,  да  изразявам публично позицията си. Цели 23 месеца най-искрено и колегиално Ви казвах мнението си по всички въпроси, които поставяхте. Вие почти никога не се съобразихте с  мнението ми. Вкл. когато веднага след деня за национален траур за жертвите от наводнението в Аспарухово, бяхте планирали  старта на „грандиозното“ турне за 80 г. БНР. Според мен беше гавра да се играят хора и ръценици,  докато хората още бяха във вода,  а други оплакваха близките си. Но Вие решихте да се играят хора и ръценици в Благоевград. Все още се пази в дълбока тайна колко струват проявите по отбелязването на 80-тата годишнина на БНР, в това число и концертните турнета из градовете на страната и дали целият проект бе менажиран единствено и само в интерес на БНР или ...?

Като Програмен директор бях против и когато измислихте изкуственото разделение на „Конструкция“  и „Деконструкция“ в събота по Хоризонт. Абсолютно самоцелно разделяне, което само мултиприцира двойно проблема,  за който  СЕМ Ви искаше обяснение.

А за безсмислените промени в програмните схеми на Хоризонт и в Радио София през последния месец, подкрепени от Вас,  промени, срещу които бях против, вероятно няма какво да коментирам. Чудесна идея е сигурно хрумката да сложиш  предаването „Хоризонт за вас“, което 100 години върви в неделя, изведнъж в петък. А „Хора, пътища, автомобили“ – от петък в неделя, сякаш хората само се връщат в неделя към градовете си. Но преди да се върнат, те заминават. И аз мисля, че такава трафик информация трябва да има и в петък, и в неделя. А да сложиш предаването за фолклор „Имат ли песните спиране“ от събота във вторник вечер, от 19.00 ч., нищо че в събота има фолклорни събития нон стоп, и вместо да излъчваш на живо от тях, ще правиш някакви записи, за да ги пуснеш на кокошките във вторник вечер?  Но кокошките най-вероятно вече ще са си легнали…  А да сложиш най-талантливата и рейтингова журналистка от Христо Ботев,  която случайно  е  и с най-голям бюст, да води предаване и по  Радио София е също чудесна идея. Нищо че  тя има предаване в петък по Хр. Ботев, а в събота  ще има по Радио  София. Тя може да се подготви в петък през нощта за предаването в събота. Може скоро да я пуснете и по Хоризонт, и по регионалните програми да звучи. Можете го, не се колебайте.

Само аз и моите приятели, които ме подкрепят и до момента, знаят какво преживях през последния месец, след като в началото на юни ми беше изпратен „доброжелателен“ гост в офиса, който ме предупреди, че в края на месеца ще бъда уволнен. Как ме викахте през 5 минути, за да ми дадете някакъв документ и всеки път очаквах да бъда уволнен. Колегата Светослав  Костов се оказа, че има напълно достоверно информация. Дойде краят на юни. И Вие ме уволнихте де факто.  Дори и не мога да си помисля, че е имало сценарий, не мога да го допусна, не вярвам на очите и на ушите си. Не вярвам един месец да се е развивал сценарий за моето игнориране. Тази енергия можеше да се използва за нещо по-градивно, като напр. разрешаване на кризата в БНР. Не вярвам да съм бил подлаган на психологически тормоз, вероятно така ми се е сторило.

Може да не съм вече Програмен директор на БНР, но аз продължавам да държа на моята позиция отпреди 3 месеца, че ръководството на радиото, в лицето на Управителния съвет, не взе най-добрите решения. И не съм от хората, които през 5 минути си променят позицията. Няма да давам примери.  Вие ги знаете най-добре. Но ако  Програмният директор е толкова виновен, а вие – напълно невинен,   г-н Янкулов, как така  се случи, че за 2 години от Вашия мандат  освобождавате трети директор, поканен от Вас – след  Техническия директор г-н Георги Хлебаров и директора на Хоризонт г-н Васил Чобанов.

И как така стана, г-н Янкулов, че за две години управление, Вие сменихте трима директори на най-голямата програма – Хоризонт? Може би понеже Вие самият нямате диплома по Публична администрация?

Беше 1992 г. Бях начинаещ радиорепортер. Вие, г-н Янкулов бяхте моя пръв директор в Радио Експрес. Възхищавах Ви се и Ви уважавах. С най-искрено съжаление сега мога да кажа: направихте така, че днес вече в мен не остана нито едното - нито възхищението, нито уважението. 

Иво Тодоров"

На следващата страница прочетете и позицията на БНР:

"До края на юли ще бъдат прецизирани правилата и критериите, по които се определят и изплащат хонорарите в БНР. Това реши днес Управителният съвет на радиото с назначаването на специална комисия, която да ги изготви на базата на вече постъпили от отделните директори в БНР предложения за оптимизация.

„Поисках от директорите да анализират по какъв начин се определят и изплащат хонорарите в БНР в момента, дали има пропуски и недостатъци. В УС обсъждахме, че е необходимо да предприемем съответните мерки, защото е налице определена аномалия. От годишната сума за допълнителни възнаграждения на работещите в „Хоризонт“ в размер на 900 хиляди лева, почти половината от тях се усвояват едва от 23-ма колеги, а в „Хоризонт“ работят 189 души. Това ме кара да мисля, че една голяма част от останалите служители в програмата нямат възможност за изява в ефир, за да бъдат хонорувани или има друг проблем в разпределението на допълнителните възнаграждения. Освен това, за да постигнем по-справедливо заплащане в медията, продължаваме активно да работим за въвеждане на механизми за атестация на служителите и обвързването на резултатите от атестирането с разпределянето на средствата за възнаграждения, както и с кариерното израстване и развитие на работещите в БНР“, обясни генералният директор на БНР Радослав Янкулов.

 

Днес Управителният съвет (УС) на БНР се събра на заседание, на което бяха обсъдени предприетите мерки и действия, свързани с подобряване и оптимизиране дейността на медията. Стъпките бяха направени през последния месец на базата на „План за програмната, технологичната и финансовата дейност на БНР“ за периода 1 юни 2015 – 29 май 2016 г., и в отговор на исканията, както на протестиращите в БНР, така и на други представители на работещите, и на синдикални организации в БНР. Едновременно с това, УС обсъди и дейността на Програмната дирекция на БНР.

До края на тази седмица директорите на „Хоризонт“, „Христо Ботев“, „Радио София“, „Мултимедийни програми“ и „Музикалната къща“ ще трябва да свикат Общи събрания, на които да бъдат избрани колегите им, които ще участват в Програмния съвет на БНР. Приетият нов правилник на 23.06.2015 г. за дейността на Съвета изисква в него да влязат още 5-ма нови членове, с цел подобряване на комуникацията между звената и включването на още журналисти в обсъждането и решаването на въпроси, свързани с програмно-творческата дейност на БНР. До края на тази седмица ще е ясна и по-ефективната система за реализиране на проекта „Евранет плюс“, реши още УС и ще бъдат предприети необходимите мерки за въвеждането й, така че да се подобри организацията на работата по проекта. Едновременно с това, УС реши да бъдат разработени в краткосрочен план и стъпки за подобряване организацията и ефективността на работата в БНР.

„Една от причините за тази стъпка е и последното социологическо проучване на „Нилсен България“, което показва, че за последните месеци БНР отстъпва на други две радиостанции в ефира. Пазарният дял на програма „Хоризонт“ е намалял със 7%, два пъти е спаднал средният рейтинг, а 3% по-малко са слушателите - от 14% през януари на 11,2% през април. Тези данни ни карат да не губим повече време и да вземем съответните мерки, както по отношение на програмите, така и за да оптимизираме дейността на дирекция „Програмна” на БНР “, каза още Радослав Янкулов.

 

Днес Управителният съвет на БНР се обедини около констатацията, че е налице недостатъчна ефективност в работата на Програмна дирекция – не се наблюдава качествено планиране и координация на националните и регионални програми, налице е неефикасност при изпълнение на процедурите за управление на европейските проекти, електронното и информационно обслужване на медията. Няма нужното съдействие за обновяване на програмните схеми на „Хоризонт”, „Хр. Ботев”, „Радио България“, както и ясно изразени, и програмно мотивирани „летни схеми” в ефирните програми. Налице е и слабо популяризиране на резултатите от социологическите изследвания, както и ефективното им използване за подобряване на програмното звучене на медията. Това са основните причини, заради които УС на БНР реши, че са необходими промени в ръководството и дейността на Програмна дирекция. Програмният директор Иво Тодоров беше освободен по взаимно съгласие, считано от 30.06.2015 г. До избиране и назначаване на нов програмен директор, всеки един от директорите на програмите на БНР ще председателства Програмния съвет на БНР на ротационен принцип за срок от 3 месеца."