Бих избегнал фаталистичните очаквания, че нацията ще изчезне, но демографският процес е много тревожен. В интерес на истината, той беше още по-тревожен преди няколко години. Данните от последните две-три години показват, че с увеличаване на доходите на хората виждаме известно подобрение.
Това каза в предаването „Тази сутрин“ по bTV бившият социален министър Ивайло Калфин, коментирайки последните данни на БАН за демографията.
Коефициентът на фертилност на българските жени – колко деца има една жена, е много близък до европейския. Проблемът е, че много българчета се раждат извън България. Но те са българчета. Това не е безнадеждно загубен за нацията ресурс. Въпрос на политика е, и то дългосрочна, тези хора да се върнат в страната, посочи гостът.
С отварянето на трудовия пазар и възможностите за много по-високи доходи трудно можем да се сърдим на някого, че отива другаде в Европа. И това са млади, активни хора, чийто деца се раждат в чужбина. Решенията са свързани с доходите в България, посочи той.
На въпроса какво е решението младите да останат в страната Калфин припомни, че според изследване от миналата година много хора не работят по една или друга причина – не им харесват заплатите, доходите, родителите им ги издържат, свикнали са с модел, в който един човек работи в семейството и пр. Това генерира ниски доходи. България е на много лошо място в Европа по отношение на детска бедност – ниски доходи в семейства с малки деца. Може би тук е една от първите мерки, които трябва да се вземе, посочи той.
Няма магическа пръчка, няма как да се направи нещо и от утре да се промени ситуацията. Затова става въпрос за дългосрочни политики, подчерта Калфин.