„Националният център по заразни и паразитни болести не се е забавил със секвенирането на пробите с „Омикрон“, категорична е проф. Ива Христова, директор на центъра.

По думите ѝ в лабораториите са работили и по празниците и даже са успели да секвенират пробите за седмица вместо за обичайните 10 дни.

„Омикрон“ е много по-заразен. Всички данни за това говорят и, че много бързо измества делта. Вероятно ще е доминиращ у нас още преди края на януари“, каза Христова.

По думите ѝ новият вариант много по-малко засяга белите дробове, но е рано да се каже, че протича по-леко от предходните варианти.

„Това, което може да се направи е ваксинираните да си поставят бустерни дози, а тези, които не са се ваксинирали, да се ваксинират отново. Важно е също да се знае, че повторните инфекции с „Омикрон“ са по-чести“, каза още Христова.

Ива Христова обясни още, че една от пробите е установена на 16 декември, а другите в периода 20 – 22 декември.

„Всички варианти за затягане на мерките ще се обсъдят на експертен съвет в първия работен ден. Мерките, които са въведени сега са добри, но трябва да се спазват“, каза още Христова.

По думите ѝ събиранията по празниците ще повишат заболеваемостта.

Тя уточни също, че при „Омикрон“ възрастта на заразените пада и се разболяват повече деца.