Членовете на Управителния съвет на Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) , които присъстваха на заседание в земеделското министерство, подадоха оставка. Това съобщиха от пресцентъра на ресорното ведомство.
На заседанието е била поискана и оставката на директора на фонда - Мирослав Николов, който обаче не я е подал. Останалите членове на УС на ДФЗ, присъстващи на срещата в министерството, все пак са се оттеглили от постовете си.
Минути по-рано Николов излезе от заседанието и заяви, че днес не са били взети никакви решения за пари, като първа и единствена точка са били посканите оставки.
„Нищо не се дискутира от дневния ред, който беше обявен. Не бяха обсъдени темите, по който МЗХ и ДФЗ постигнаха единомислие на среща при премиера Орешарски”, посочи още Николов с уточнение, че натискът за оставките е бил от страна на земеделския министър Димитър Греков.
Още миналата седмица министърът призова за оттеглянето на всички ръководители в ДФЗ заради забавяне в работата на институцията. Оттам пък отвърнаха на удара – обвиниха Греков в личен интерес спрямо фирми, кандидатстващи за финансиране от фонда. След разменените упреци последваха и официални сигнали в прокуратурата.
В сряда депутати от БСП в парламентарната комисия по земеделие изразиха възмущение от „продължаващите медийни спекулации за напрежение между министър Димитър Греков и ръководството на ДФЗ в лицето на изпълнителния му директор Мирослав Николов”. Народните представители призовават за спиране на „спекулациите” по темата.
Същевременно Страхил Ангелов от Коалиция за България изрази мнение, че се води битка между ДПС и БСП за Държавен фонд „Земеделие”. Саботира се Управителния съвет на фонда – вече за няколко заседания няма кворум и не могат да се вземат абсолютно никакви решения, посочи Ангелов, но увери, че застава зад министър Греков.
В сряда пред журналисти шефът на ДФЗ коментира още, че ако си подаде оставката, това означава да предаде българските бенефициенти. Той отрече в ръководената от него институция да има проекти, които да не са били разглеждани въобще.
„На сайта на фонда се изнесе съвсем подробна справка на проектите по 121-ва мярка, относно животновъдите, така че те могат да видят проектите, по които до момента има финансиране. Проектите, които все още са под въпрос, са около 355. За тях трябват средства от гаранционния фонд. Трябва да се вземат решения, които да бъдат или отказани, или ще бъдат финансирани”, допълни Николов.
По-рано животновъди се оплакаха, че има проекти, запазени много дълго време или не са разглеждани.