Петзвездни хотели, богати туристи и работни места очакват жителите на Бяла от инвестиционния проект за построяване на курортен комплекс в местността Карадере. Недоволните от одобрението на проекта от Гражданска инициатива „Да спасим Карадере” обаче предупреждават местните, че бъдещият комплекс вероятно ще бъде от затворен тип, приходите от туризма няма да стигат до тях, а за работните места ще се конкурират с хора от цялата страна.
„Искаме най-после да се въведе ред – това място е перлата на Черноморието. Тия наркомани да си намерят мястото! Идват от много години хора без елементарна хигиена, може да видите спринцовки, замърсяват и водата, рефлектират и на инвеститори – голи, пияни и дрогирани”, разказа възрастен мъж от Инициативния комитет, организирал протеста в подкрепа на инвестиционното намерение, успоредно с протеста срещу застрояване на Карадере в София.
Негов съгражданин от Бяла настоя, че в местността имат право да почиват само хора, които имат собственост там. „Там са частни имоти и всеки трябва да разполага с имота си както намери за добре – частната собственост е неприкосновена. Който иска да ваканцува безплатно, да си купи имот. Аз като нямам пари, не ходя в Дубай. Да се направи нещо нормално, законно”, препоръча той.
„Нека бъде реализиран - по света навсякъде се насърчават инвестициите, защо да ги гоним от Бяла. Не можем да коментираме какво ще бъде застрояването, докато не го видим”, коментира млад мъж от Бяла.
Актьорът Филип Аврамов, автор на филма „Кецове”, който беше сниман на Карадере, коментира в студиото на предаването „Тази сутрин”, че в местността ще се случи същото, което се случи в останалите подобни места по Черноморието. „Нека хората в Бяла да си дадат сметка, че ако допуснат това, което стана на другото Черноморие, ще си останат с табелките „давам квартири”, коментира той.
Местните обаче намират друга логика. „След като се развие един комплекс – като има известен курорт, хората ходят натам. Когато квартирите са с по-нисък ценови клас, ще идват и други хора и на квартири”, коментира местен жител.
Мария Лалева от Гражданската инициатива „Да спасим Карадере” подчерта, че екотуризмът е единственият начин приходите от подобна дейност в Бяла да стигат до домовете на хората в Бяла. Според нея най-доброто решение за местността е там да се направи див къмпинг, за какъвто към момента не е внасян проект.
„За съжаление много къмпинги се унищожиха. Ако на тази територия се прокарат вода и ток, може да има и къмпинг. Няма внесен такъв инвестиционен проект за къмпинг, но ако се изгради инфраструктура за този обект – курортен комплекс, ще има място не само за един къмпинг”, бе коментарът на кмета на Бяла Анастас Трендафилов.
Той е убеден, че по българското Черноморие има място за нов луксозен комплекс, защото луксът според него не е в изобилие. „Наши хубави курорти ги превърнахме не в каквито трябва да бъдат. Нямаме сериозен луксозен сегмент в туризма”, убеден е той.
Мария Лалева изтъкна още, че се създават необосновани очаквания за работа сред местните. „Какви работни места ще бъдат разкрити - хората ще бъдат портиери, камериери и строители и ще се конкурират с хора от цяла България”, обясни тя.
Филип Аврамов допълни, че в такъв случай плажът ще бъде отдаден на концесия, ще бъде осеян с чадъри и ще предлага атракции като джетове и парашути, но ще стане по-малко достъпен.
„В момента не става дума за баланс между природа и туризъм, а за битка, война да запазим перлата на нашето Черноморие, както казаха жителите на Бяла.
„Преди три години имаше проект за изграждане на 300 къщи в местност край Карадере – до село Горица. Хората от Горица го спряха, защото нямаше екооценка”, разказа Лалева.
„Не си давайте хляба хора, това което става по цялото Черноморие, ще стане и в Бяла”, призова накрая Филип Аврамов.