В Деня на траур за загиналите при взрива в Горни Лом започна оглед на мястото на трагедията. Тази сутрин, след като изтече срокът за безопасно влизане, следователи, съдебни лекари и други експерти стъпиха на територията на изпепеления завод.

Екип от следователи, прокурори, експерти и патоанатоми са на територията на взривения цех и започнаха огледа по същество. Днес за втори път тук се ползва и специализираната машина, "Пустинна котка", с която още вчера експертите за първи път стъпиха в района на инцидента.

Именно машината пристигна първа на терен, дойдоха и сапьори, които да обезпечат територията за следователите. Доведени бяха и десетина поемни лица, хора от селото. Отделно разследващите водят разговори и с работници от предприятието. На място пристигна и собственикът на предприятието.

Освен "Пустинна котка", в района започва работа и робот, конструиран в Русенския университет.

Сутринта следователите и военните обсъдиха точно как да се действа на място. Междувременно един от работещите в първата смяна коментира, че най-вероятно взривът се е получил при неправилно обезопасяване на мина. Той отхвърли версиите, че това може да е станало вследствие на боравене със железен чук или на изпробване на ново вещество.

Емил Борисов казва, че всеки от колегите му е трябвало да обезврежда поне по сто мини на смяна. По думите му изпълнителният директор затова е бил в завода, за да се види защо не се постига нормата. Според него виновни са както работници, така и преки началници - всеки е допринесъл, за да се случи това нещо.

„То ако е имало индикация, да са взели мерки. С железен чук не, но с длето се изкопава детонаторът, защото някои от мините не можеше да се отвива капсул-детонаторът”, обяснява Емил, като признава, че операцията е била в разрез с правилата.

Той работи във фирмата от година и половина.

Казва, че колегите му са обезвреждали взривовете за по 43 стотинки на мина: „Точно това е една от причините, може би, нормата, гоненето на нормата, работим с боеприпаси, а не работим с нещо друго. Точно затова беше изпълнителният директор, да се види защо не се постига норма от сто мини на човек”.

Днес цял ден следователи разпитваха работещи в изпепелената фабрика за условията на труд.

В оперативния щаб дойдоха и роднини с искане за издаване на смъртни актове. Това обаче засега не може да се служи, защото тепърва ще се правят експертизи на останките.

  • Делото за взрива в завод „Миджур“ край Горни Лом влиза в съда
  • Серия контролирани взривове ще се проведат в района на Горни Лом
  • Ще стане ли някога ясно какво причини взрива в Горни Лом?
  • Година след взрива в Горни Лом виновни няма
  • Оцелелите работници от „Миджур” искат възстановяването на завода
  • До три дни връщат тленните останки на загиналите в Горни Лом на близките им
  • Идентифицираха останките на загиналите при взрива в Горни Лом
  • Правителството мисли какво да прави със 190 000 противопехотни мини в "Миджур"
  • Хиляди утилизирани детонатори са откраднати от завода в Горни Лом
  • „Наследство" от взрива в Горни Лом - 14 000 лв. дълг