Военнотранспортен самолет Pilatus РС-12 е кацнал по корем на летище Граф Игнатиево при изпълнение на тренировъчен полет, съобщиха от Министерството на отбраната. Няма жертви и пострадали, увериха от ведомството.
„Днес, 29 юли, на летище Граф Игнатиево при изпълнение на заход за кацане на самолет РС 12 от авиационно-транспортна група Враждебна е възникнал инцидент. Самолетът е кацнал без колесник. Екипажът е невредим – няма жертви и пострадали”, съобщават от министерството.
Министърът на отбраната Николай Ненчев е назначил комисия за изясняване на причините за възникналия инцидент и пристигна на летището.
Полетите на летище Граф Игнатиево са временно прекратени.
От военновъздушните сили съобщиха за bTV, че по време на тренировъчния полет на борда на самолета е имало двама души – един инструктор и един обучаващ се.
По непотвърдена информация на bTV инцидентът е предизвикан от повреда в колесника.
Що за самолет е Pilatus РС-12
Швейцарският самолет е направил първия си полет през май 1991 г. България има само един Pilatus РС-12, който е на въоръжение у нас от 2004 г.
Между 2007 и 2011 г. обаче самолетът не е вдиган във въздуха заради различни технически неизправности.
„Пилатус” е военнотранспортен самолет. Всъщност обаче той се използва главно като преходен към основния ни транспортен самолет C-27 Spartan. Или с прости думи – осигурява отлична базова подготовка за пилоти на „Спартан”-а.
„Пилатус”-ът може да превозва и официални делегации. Друг от плюсовете му е, че е изключително икономичен – разходът на гориво е в рамките на 200 литра на час.
Тези летателни апарати са лесно приспособими за различни цели. Например, в американското министерство на вътрешната сигурност те се използват за мониторинг на граничните райони в Съединените щати. Самолетите са снабдени с всякакви сензори за наблюдение през деня и през нощта.
В Австралия Pilatus РС-12 се употребява за медицински цели. Там служи за достигане до отдалечени точки на континента.
РС-12 е еднодвигателен турбовитлов самолет, предназначен за транспортиране на пътници и товари на средни и къси дестинации. Неговата максимална скорост е 437 км/ч, а максималната височина на полета е 9000 м.
Максималното му тегло е 4700 кг, максималният товар – 1500 кг, а максималната далечина на полета – 2773 км, съобщават на сайта си Българските военновъздушни сили.