Гърция има достатъчен държавнически разум, за разлика от нас, за да утилизира боеприпасите си извън територията на страната. Ние нямаме достатъчен държавнически разум, но имаме достатъчно частнособственически разум, за да приемем всичко това и да ги утилизираме при възможно най-примитивните условия.

По този начин главният прокурор Сотир Цацаров коментира в студиото на „120 минути” инцидента в завод „Миджур” край Горни Лом, при който загинаха 15 души. Той се закани да потърси отговорност на всички замесени във вноса на огромните количества противопехотни мини.

Цацаров разкри, че според условията на подписания през 2008 г. договор, е трябвало да бъдат утилизирани 4 вида противопехотни мини – американско и немско производство. Общият им брой е бил 1 560 000. Според нормата в документа, на ден е трябва да се обезопасяват по 8000 от тях.

Главният прокурор посочи, че по данни на МВР, към момента на взрива или непосредствено преди взрива, в завода е имало не повече от 210 967 мини.

В същото време фирмата-собственик на завода „Видекс” е поискала 800 000 мини от нейни хранилища в Монтанско да бъдат преместени в склад край София. Това било отказано, а след взрива в складовите бази не било открито нищо. От думите на Цацаров се разбра, че е много вероятно огромното количество боеприпаси да е било именно на територията на барутния завод.

Той допълни, че извлеченият от мините тротил се е съхранявал в близост до цеха за утилизация, а освен това работниците не са смогвали да утилизират по 8000 мини дневно и се е получавало натрупване.

„Всичко това, което казвам, трябва да се превърне в обвинение. То трябва да се превърне в обвинение не само спрямо длъжностните лица от самото предприятие. То трябва да се превърне в обвинение и по отношение на длъжностните лица, които са разрешили, позволили, съгласили се с натрупването, вноса на такова количество мини, без заводът да има необходимия капацитет за това”, подчерта Цацаров.

По отношение на „саботьорската” и „масонската” версии около инцидента, той беше категоричен: „Проблемът не е в това масон-ескимост-негър-бял, проблемът е в това, че не можеш да унищожиш 8000 мини на ден с примитивна технология и 3 смени от по 15 човека. Това е безумие”.

Обвинител №1 се зарече този път да не се влиза в омагьосания кръг на събитие, проверка и оставащ след нея проблем, като емоционално коментира, че държавата живее от Челопечене през Варна, Мизия до „Миджур”.

„Каква е тази държава, която не си знае язовирите и реагира само когато те прелеят и вземат човешки жертви? Каква е тази държава, която не може да установи нормален контрол върху взривните вещества и боеприпасите, а също и върху огнестрелното оръжие и се оказва, че психически нестабилни хора притежават не просто огнестрелно оръжие, а 3-4-5?”, запита Цацаров.

  • Делото за взрива в завод „Миджур“ край Горни Лом влиза в съда
  • Серия контролирани взривове ще се проведат в района на Горни Лом
  • Ще стане ли някога ясно какво причини взрива в Горни Лом?
  • Година след взрива в Горни Лом виновни няма
  • Оцелелите работници от „Миджур” искат възстановяването на завода
  • До три дни връщат тленните останки на загиналите в Горни Лом на близките им
  • Идентифицираха останките на загиналите при взрива в Горни Лом
  • Правителството мисли какво да прави със 190 000 противопехотни мини в "Миджур"
  • Хиляди утилизирани детонатори са откраднати от завода в Горни Лом
  • „Наследство" от взрива в Горни Лом - 14 000 лв. дълг