Има опасност от преливане на язовири. В сезона на дъждовете държавата затваря повече от 40 малки водоема, които след укрепване ще бъдат пуснати отново в експлоатация. Дъждовният сезон отвори работа на всички, които са ангажирани с поддържането в изправност на язовирните стени и водоемите в цялата страна. Първите проверки вече започнаха.

Водоемите се гледат под лупа, особено след трагедията в Бисер преди година и половина, когато стената на язовир Иваново се скъса, заля селото и уби 11 души. В Хасковско спешно се инспектират всичките над 1000 язовира. Стената на водоема при село Долно Ботево вече е почти разрушена.

Утешителното, ако изобщо може така да се каже, е, че не е потенциално опасен язовирът. Ако падне тази стена, ще залее пътя. Може да нанасе някакви повреди, които няма да са кой знае какво. Няма застрашени хора”, обясни Людмил Хаджиев от „Язовири и каскади”.

„Има 43 язовира в предаварийно състояние. Разпоредено е на басейновите дирекции да отидат и да прекратят разрешителните на тези язовири, за да се изпълнят условията за експлоатацията”, заяви Асен Личев от дирекция „Експлоатация на водоеми” към МОСВ.

За обезопасяването на водоемите трябва да се погрижат техните собственици, но процесът е бавен. Заради спор за собственост съоръжението край хасковското село Стамболийски например е занемарено и прелива през преливници, които приличат на кратер.

Екоминистреството подготвя карта с най-застрашените от водата райони. „Те засягат 453 населени места, четири курорта, включително и София, която попада във водосбора на река Искър. Това са общо 49% от общините, които са потенциално застрашени при наводнения.”, каза още Асен Личев.