Липсата на ясно финансиране и цялостна идея за българското здравеопазване до 2020-та година, са основните критики на пациентските и съсловни организации към новата стратегия за развитие на здравеопазването, съобщи БНР.
В документа не се посочва каква ще бъде ролята на социалноикономическите фактори за постигане на здравните цели. Не можем да обсъждаме високотехнологични болници докато у нас, в 21 век, има селища без вода, заяви доктор Маша Гаврилова от неправителствения сектор.
Тя определи стратегията като писана за европейските донори без обаче в документа да има и една дума за какво точно ще искаме пари от Брюксел. Заместник-председателят на Лекарския съюз доктор Юлиян Йорданов видя слабост в стратегията в това, че тя няма финална фаза как ще изглежда здравеопазването ни през 2020 година.
Денталната медицина отново е загубена в превода, оплака се и председателят на Зъболекарския съюз доктор Борислав Миланов, който е открил в документа само едно изречение за денталното здраве и то е грешно. Пламен Таушанов от Пациентските организации смята, че стратегията се опира на не толкова представителни данни за здравето на нацията и няма как след година да се провери дали се подобряваме или се влошаваме.
Министърът на здравеопазването доктор Таня Андреева заяви, че стратегията е необходима за да се направят всички програми, с които България ще може да кандидатства за еврофинансиране и даде на всички участници в обществения съвет срок от 10 дни да представят своето становище.