„Никой не знае какво ни чака и това основното притеснение на регулатора. За потребителите най-лесно обяснимият риск е увеличение на разходите за електроенергия. Представените текстове само част от предвижданата реформа и сроковете са твърде амбициозни“. Това каза главният икономист на Института за енергиен мениджмънт Калоян Стайков в студиото на bTV по повод реформата за либерализация на пазара за електроенергия.
„С предложените текстове се вменяват нови задължения както на регулатора, така и на борсовия оператор и на търговските участници“, допълни той.
По думите на икономиста аргументите на премиера Николай Денков, че няма да има увеличение в цените на тока не личат в представените текстове и оттам идва притеснението на КЕВР.
„Ако бяха ясни допълнителни механизми, които може би правителството има предвид, но не е представило публично, становището на регулатора щеше да е различно. Очевидно министерството и регулатора не мислят в една посока, промените явно не са съгласувани, което е лош сигнал. На този етап няма достатъчно прозрачност и когато се скъсяват сроковете нереалистично, много от тях не могат да бъдат изпълнени“, допълни икономистът Калоян Стайков.
А какво означава либерализация на пазара за електроенергия?
„Идеята на либерализацията е държавата да спре да контролира цената на тока и тя да бъде пазарна и да се определя на конкурентен признак. Вие избирате този пакет и договор, който отговаря на вашите изисквания. Регулаторът продължава да има роля, тъй като общите условия на компанията трябва да отговарят на определени изисквания. Големият въпрос остава как ще се извърши това нещо, дали потребители, които имат нужда от подпомагане реално ще бъдат подпомогнати“, обясни Стайков.