Напрегнатите събития от центъра на София в 40-я ден на антиправителствени демонстрации намериха отражение и в блога на авторитетното издание „Икономист”.
„След четирийсет дни на мирни демонстрации срещу ръководеното от социалистите коалиционно правителство на Пламен Орешарски на 23 юли напрежението на софийския площад „Независимост" рязко се повиши,” се отбелязва в публикацията.
Текстът припомня, че депутатите са останали до късно в парламента, за да обсъждат актуализацията на бюджета, предложена от кабинета. „Правителството предложи да изтегли нов заем от 1 млрд. лева, но така и не обясни за какво ще използва 40% от парите. На фона на обществена подкрепа за парламента и кабинета, сринала се до под 15%, хиляди протестиращи интерпретираха идеята като кражба и блокираха всички изходи на Народното събрание,” обяснява „Икономист”.
„За разлика от 1997 г., когато масови протести свалиха друго социалистическо правителство, този път демонстрантите не се опитаха да разбиват врати или да се бият с полицията. Малко преди полунощ депутатите настояха да напуснат парламента, което доведе до кървава полицейска операция – народните представители бяха натоварени на автобус, с който трябваше да бъдат изведени през тълпата,” разказва още изданието.
Отбелязва се, че реакциите на партийните лидери са били поляризирани, че те са се обвинявали взаимно за случилото се при обсадата на парламента. Цитирани са изявления на Бойко Борисов, който дава за пример собствената си оставка през февруари като пример за лидерски морал, на Сергей Станишев, който казва, че правителството няма да подаде оставка и не е отговорно за протестите, на Лютфи Местан - че ГЕРБ иска предсрочни избори, за да спечели време и да спре започналите разследвания на злоупотребите си. Цитиран е и Радан Кънев, който заявява, че сега единствената разделителна линия е между гражданите и мафията, както и Георги Кадиев с изявлението си, че протестиращите не са достатъчно силни, за да свалят кабинета, а кабинетът не е достатъчно силен, за да подаде оставка.
„Икономист” отбелязва още, че еврокомисар Вивиан Рединг, посетила София часове след сблъсъците, не се е срещнала с Пламен Орешарски, но е приела петиция от протестиращите.
Отбелязва се, че премиерът два дни след сблъсъците не се е появил публично и накрая е избрал да излезе с писмено изявление, осъждайки провокаторите и насилието. Публикацията завършва с коментара на политолога Иван Кръстев, че България няма премиер.