Бизнесът се обяви срещу новия Наказателен кодекс. Неплащането на осигурителни вноски от работодателите не може да се наказва със затвор, настояват от Българската стопанска камара.
Утре проектът за нов Наказателен кодекс влиза за обсъждане в Министерския съвет. В него е записано, че неплащането и укриването на здравни и трудови вноски се наказва с максимум 12 г. затвор. Според бизнеса това противоречи на българската Конституция и много често работодателите имат основателни причини да бавят осигуровките.
Сред посочените причини са погасяване на кредити и неразплатеността с други фирми, или дори с държавата. "В конкретния случай не може да се вади от отговорност другата засегната страна - осигуреното лице, тъй като и едната и другата страна очевидно, при такова административно нарушение, имат своето съучастие", коментира Димитър Бранков от БСК.
На другия полюс са синдикатите, които от години се борят за криминализиране на некоректните работодатели. В проектозаконът обаче виждат други пробойни.
„Този текст в проекта за НК преследва само осигурители по трудови взаимоотношения. Tой не се отнася за осигурители по други взаимоотношения или за самоосигуряващи се лица”, заяви Чавдар Христов от КНСБ.
В същото време редици неправителствени организации, участвали в написването на документа, негодуват, че той е на път да се приеме прибързано. Според Българския хелзинкски комитет написаното вътре е твърде крайно и предвижда затвор за неща, за които просто трябва да се налага глоба.
„Само люпенето на семки по улиците не е криминализирано, всичко останало под една или друга форма може да се поведе под разпоредбите на този кодекс”, коментира Красимир Кънев от БХК.
От кабинета на министър Зинаида Златанова, които са автори на новия НК, отказаха коментар с довода, че утре законопроектът влиза за обсъждане в Министерския съвет.
Необходим е разумен срок, от поне няколко месеца, в който да се обсъди проектът за нов Наказателен кодекс, настояха от Съюза на съдиите по-рано днес.