Скандал възникна и прекъсна за кратко парламентарната комисия по образование, където бе изслушан министърът на образованието Сергей Игнатов по темата със злоупотребите с фонд "Научни изследвания". Депутатите от ДПС и БСП обвиниха управляващите, че са намалили времето за въпроси към министъра. Според опозицията, така се прави опит да се потулят нарушенията във фонда.

Лютви Местан от ДПС заяви, че няма да участва в днешното заседание, след като Стефани Михайлова от ГЕРБ предложи да има регламент, при който от парламентарна група да може да говори по един народен представител в рамките на две минути, както и същото време да важи и за представителите на БАН и на университетите.

„Дължите въпросите, на които не отговорихте, на българските учени. Имате идеята да смачквате дебата – по едно въпросче от името на парламентарна група за две минути и дебатите са приключени. Опозицията може да бламира заседание – това е легитимен инструмент, но това не е инструмент на управляващата партия, тя не може да бламира заседание. Да провалите заседанието се случва за първи път от 1989 г. насам”, обърна се Местан към Игнатов.

Министърът от своя страна заяви, че очаква конкретни въпроси, а вместо това заседанието се превръща в трибуна за политическо говорене.

„За да се твърди, че нещо е опорочено или не, трябва да имаме правила за това кое е опорочено. Когато се казва тотално опорочен, кажете какво е опорочено конкретно, за да можем да отговорим. Изгубихме няколко часа за идеологически изказвания. Ако не ми задавате конкретни въпроси, няма да получите конкретни отговори”, оправда се Сергей Игнатов.

На заседанието по повод финансовите нередности в последната конкурсна сесия за дейността на фонд "Научни изследвания" стана ясно, че проверката на Инспектората на Министерския съвет е удължена с 40 дни, считано от 10 януари. От опозицията поискаха да разберат каква е причината за тази стъпка.

В крайна сметка Комисията по образование отхвърли предложение за създаване на работна група, която да разследва сигналите за нарушения. „За” гласуваха 7 народни представители, „против” – 4 и 5 се въздържаха. Министърът пък отказа да прави промени в ръководството на фонда, докато не се докажат груби нарушения.

Първото изслушване на Игнатов по темата със злоупотребите във фонда се състоя на 19 декември миналата година, но беше провалено заради липса на кворум.

Този път управителят на фонда Христо Петров обясни, че всички 95 одобрени проекта от последната конкурсна сесия са получили средствата си до 19 часа също на 19 декември. Това обаче нямало нищо общо с тогавашното изслушване на Игнатов, а се дължало на факта, че тази дата била последната възможна за годината, съгласно правилника.

Общият бюджет за последната конкурсна сесия на фонда, която се оспорва от учени, е 14,8 милиона лева.

В средата на декември учените излязоха на протест заради парите в сферата им на дейност. Според тях точно най-работещите структури са отрязани от финансиране. Те решиха всеки да изпрати смс до премиера с искане да спре безобразията във фонд "Научни изследвания".