Гражданско недоволство и блокада пред парламента. На 12-ия ден от протестите инициаторите им смениха тактиката и призоваха недоволните от рано сутринта пред сградата на Народното събрание.

Повече от 12 часа не стихва недоволството пред сградата на парламента днес. Освен познатите лица, тази вечер на протеста има и хора от дребния хазартен бизнес, които смятат, че в НС има законодателство, което убива техния бизнес.

Утре се очаква отново протестът да бъде от рано сутринта във връзка с гласуването на вота на недоверие.

Стотици се отзоваха на апела, прекъснаха трафика и заеха пространството пред централния вход на парламента с възгласи за незабавна оставка и нови избори.

В същото време депутатите обсъждаха внесения от опозицията вот на недоверие към правителството. Гласуването е утре, а протестът продължи днес и след края на дебатите в пленарна зала.

Протестът започна в 7 ч. сутринта, а недоволните обявиха, че от днес втърдяват мерките и ще пречат ефективно на работата на властата. Искания за оставка и нови избори огласяваха дебата за вота за недоверие.

Малко след 8 часа сутринта недоволните намериха начин да спрат движението по булевард "Освободител", като започнаха да пресичат непрекъснато пешеходната пътека до сградата на парламента, малко след това обсадиха булеварда, където са и до сега. Изключително засилено полицейско присъствие, целият периметър около служебния вход на народното събрание беше отцепен за да не могат да стигнат протестиращите.

От 7 ч. сутринта протестиращите успяха да заемат позиции само пред централния вход на парламента. Полицейски кордони им попречиха да обградят цялата сграда.

„Вижте вотът на недоверие тече 12 ден на улиците, така че не сме дошли тук да чакаме нечий вот на доверие или недоверие, хората са наясно, че мутрите трябва да си тръгнат“, заяви Арман Бабикян.

Депутати и министри дойдоха на работа необезпокоявани, зашитени от полицейския кордон. Два от тримата, на които беше поискана оставката заявиха, че няма да се оттеглят.

„Въпросът е дали сам сте готов да се оттеглите , а не министър-председателят да ви иска оставката. Няма никаква причина да се оттеглям 10 дни, след като съм удовлетворен от един най-успешния проект интеграцията в банковия съюз“, заяви Владислав Горанов.

„Ще изчакаме решението на коалиционния съвет, това е най-правилно, ние сме заявили ясна позиция, че сме готови да попададем своите оставки“, каза министърът на икономиката Емил Караниколов.

Оказа се, че правосъдният министър, който написа статус с подигравателно съдържание към лидера на „Да, България“ Христо Иванов е готов да си тръгне.

„Не може 3 хиляди души да командват какво ще се случи в България“, заяви екоминистърът Емил Димитров.

Новият депутат в ГЕРБ - музикантът Калин Вельов - вече има позиция. „Хората трябва да бъдат чути и имат основание, много отдавна трябваше да бъдат чути“, каза той.

Твърдост проявиха и от политическа партия Воля.

„Оказа, че ние сме единствените, които не сме виновни за тези 30 години и единствените, които  сме готови да си подадем оставките“, заяви Веселин Марешки.

На 12-ия ден от протестите за първи път появи призив за по-крайни действия.

„2013-та година беше показателна, но ако трябва ще променим още нещо, няма как с един и същи действия да постигаме различни резултати… ето сега се опитваме да ги променяме, пак не се получава, еми ще ескалираме или ще еволюираме, това е“, заяви Хаджигенов.

Недоволните от правителството останаха пред сградата на парламента и след края на дебатите по вота на недоверие.