От туристическия бранш се оплакват, че държавата е допуснала някои електроразпределителни дружества да направят скрито вдигане на цената.
Така нареченото от хотелиери и собственици на скизони "скрито увеличение на цената на тока" е всъщност промяна в структурата на ценообразуването за стопански потребители, не за битови.
Причината е, че две от електроразпределителните дружества - ЧЕЗ и ЕВН вместо да калкулират т.нар. такса достъп в цената на реално употребените киловати, вече я начисляват отделно. И то не върху потребеното количество електроенергия, а върху предварително заявеното, тъй като големите потребители са длъжни да заявяват колко ток смятат да харчат.
Според туристическия бранш обаче, тази прогноза винаги се е правила "на око", но разликата е, че сега вече се плаща. И за някои от ЕРП-тата ако харчиш по-малко плащаш глоба. От бранша вече изчисляват загуби.
Допълнителната такса "достъп до мрежата" е извадена от цената на тока още през средата на 2011 г. за абонатите на ЕВН, а за клиентите на ЧЕЗ, където попадат голяма част от зимните курорти в началото на това лято.
Според Иван Обрейков от юли месец щетите, при положение, че сме работили месец и половина са около 70 хил. лева. Миналата година тази такса беше 1500 лева, тази година 11 600 лева.
За хотелиерите по южното черноморие тази такса е факт вече две години и половина. Търсили отговори от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, но не получили адекватно обяснение.
Елена Иванова разказва, че са им обяснили, че това няма да се появи, като увеличение върху потребителя, защото тази такса мощност е плащана и до тогава, само че е била в цената на електроенергията. "Да, обаче не е така - извадиха я, но я увеличиха."
Всички в бранша са категорични, че новата такса води до повишение на цената на тока с близо 20 на сто.
"Ние правим едно заявление до ЧЕЗ и трябва да кажем всеки ден колко ще потребим. И каквото сме казали, това плащаме. Аз мисля, че такова планиране никой не може да каже. А, ако потребите по-малко, или повече? Ако потребиш по-малко имаш глоба, защото те казват, ние сме я произвели, тя ви чака", допълва Нели Сандалска.
От Електроразпределителните компании отказаха коментар.
Хотелите и скизоните обещават засега да не вдигат повече цените, но за следващия сезон може да има корекции, ако таксата остане. Всъщност някои вече са я калкулирали в цената на клиентите.
В Банско например вече дневната карта за скизоната е увеличена от 55 на 58 лева. По-скъпо е и в Боровец, където отпада уикенд картата, която беше с 10 лева по-евтина отколкото през делнични дни. Сега за всеки ден картата ще е 55 лева.
Единствено Пампорово и Витоша остават на старите цени. 55 лева за родопската ски зона и 35 за единствената писта до Столицата. Нощното каране на "Лалето" остава отново 20 лева.