Подаденото искане в Патентното ведомство с искане за регистрация на марката „ДПС – Права и свободи“ е подадено от хората около Ахмед Доган, съобщи БНР.

Новината за подадената заявка за запазване на марката е от 29 юли, но тогава не беше ясно кой точно е подал искането.

От Патентното ведомство информират, че по отношение на заявката са платени необходимите държавни такси за заявяване на експертиза.

Заявителят е Движение за права и свободи, политическа организация с адрес бул. „Александър Стамболийски“ 4 в София.

Заявката е с установена дата на подаване и към настоящия момент е на етап формална експертиза, която има за цел да установи дали са спазени всички формални изисквания.

Ако не се установят нередности в хода на формалната експертиза, в двумесечен срок от нейното завършване ще бъде назначена и експертиза по същество.

Не е ясно дали проверката ще приключи преди регистрацията на листите в ЦИК за предстоящите предсрочни парламентарни избори на 27 октомври.

 

Във вторник – 27 август, на заседание на Централното оперативно бюро на ДПС, ръководено от почетния председател Ахмед Доган, беше взето решение за изключването от партията на Делян Пеевски и още 7 души.

Реакцията на Пеевски беше: „Видях, че е имало сбирка на отцепници от ДПС, които са изключени от парламентарната група, а след като се опитаха да откраднат марката ДПС загубиха и партийното си качество“.

Късно вечерта в сряда пресцентърът на ДПС – Доган разпространи видео, в което почетният председател обяснява как се е стигнало до изключването на Пеевски и приближението му и на какво правно основание.

„Твърде много се прекали от момчето (Делян Пеевски – бел. ред.). За него няма връщане назад, но и за нас няма връщане назад. Това решение се очаква от цяла България. Дори чувам такива приказки – не е въпросът да спасите ДПС, въпросът е да спасите България. Аз съм много доволен от това. Беше крайно време това да се случи“, казва Доган.

 

Напрежението в ДПС  беше породено от гласуването на проектоправителството на ГЕРБ-СДС с премиер Росен Желязков на 3 юли.

В предаването „Тази сутрин“ по bTV в деня на гласуването на правителството Рамадан Аталай обяви, че Ахмед Доган е поискал движението да не го подкрепя. Същия ден той беше изключен от парламентарната група на ДПС.

Част от депутатите на ДПС гласуваха „против“ проектокабинета „Желязков“. Последва среща на 6 юли с тях на Ахмед Доган в лятната му резиденция „Росенец“ край Бургас.

На 7 юли Пеевски излезе с писмо, озаглавено „Няма тема „Доган – Пеевски“, има тема „Пеевски и дерибеите“. На следващия ден той се срещна в хотел в София с областни председатели на партията.   

На 10 юли Доган  призова за оставката на Пеевски и написа, че в Движението има опит за вътрешнопартиен преврат, „за да се използва партийната власт за лични и групови интереси, и най-вече да се промени политическият профил на партията“.

Почетният председател поиска оставките и на още петима членове на ръководството на партията.

Последва отговор от председателя на ДПС Делян Пеевски. Той обяви, че никой не може да спре новото начало.

„Продължаваме с екипа ми, с изпълнението на ангажиментите си за Новото начало, в името на по-доброто и по-мъдрото Утре. Ще бъдем с хората и до хората“, написа Пеевски.