„Всичко, което научавам, е интересно“, казва Василис Панайотаропулос. „Да си тук отваря ума.“
Часът е 19.45. Звънецът удря за следващия час и светът на класическа Гърция привлича пенсионера, който спретнато е подредил своя моливник и учебници върху малко дървено бюро.
В тъмния си костюм и излъскани мокасини, Панайотаропулос не само изглежда елегантен в стая, чиято задна стена е изрисувана с графити, но е и най-възрастният ученик, посещаващ второто вечерно училище в централна Атина, пише "Гардиън". Поне половината от неговите състуденти са на възрастта на внуците му.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Изминали са близо 70 години, откакто очилатият осемдесетгодишен мъж за последно е посещавал училище.
„Заминах на 12-годишна възраст, за да помагам на баща си на полето“, казва той, спомняйки си детството си в село в Пелопонес. „Но в ума и душата си винаги съм имал копнеж да се върна назад. Това е желание, което никога не е изчезнало.”
Когато навършил 80 години, бившият собственик на таверна казал на съпругата си Мария, пенсионирана шивачка, че най-накрая ще изпълни желанието си. След почти пет десетилетия работа като готвач и управление на бизнеса си („тежка работа, труден живот“) в гръцката столица, той преминава през железните порти на второто вечерно училище миналата година.
Днес той е записан в клас, който обикновено посещава 15-годишно дете, мисъл, която кара лицето му да се усмихне, преди да избухне в смях. „Ах, да бъда отново на 15“, казва той. „Винаги съм имал тази мечта да бъда изпълнен със знания, но никога не съм мислил, че ще дойде денят, когато наистина ще я изживея.“
Решението, променящо живота на Панайотаропулос, стана вайръл, когато като знаменосец, водещ училищен парад за отбелязване на годишнината от Oxi Day миналия месец – в чест на решението на Гърция да се съпротивлява на италианските сили и да влезе във Втората световна война на страната на съюзниците – той беше заснет да марширува гордо покрай гръцкия парламент.
„Получи честта да носи знамето, защото беше най-добрият ученик в класа“, казва Евангелия Патераки, директор на училището. „Той е изключително усърден и предлага толкова много на другите ученици. Много е вълнуващо да видиш хора, които не са имали същата възможност, които е трябвало да работят, да се върнат на училище. И това също беше урок. Аз учих в чужбина, децата ми отидоха в университет и намериха добра работа. Приемате тези неща за даденост, докато не срещнете онези, които не са имали такива възможности.”
В нация, чието население се очаква да намалее драстично през следващия четвърт век, решението на пенсионера носи известен резонанс. До 2050 г. около 35% от населението на Гърция ще бъде на възраст над 65 години, според Евростат.
„В общества като нашето, където продължителността на живота се увеличава, това изпраща послание до хората на подобна възраст, че в живота никога не е твърде късно“, казва д-р Павлос Балтас, демограф в Националния център за социални изследвания.
„Но също така помага на по-младите да се изправят срещу възрастовата дискриминация.“
Той каза, че е дошло времето да се предефинират „изкуствените маркери“, които очертават процеса на стареене. „Определението за 65 като начална точка на старостта е много изкуствено и трябва да го преосмислим“, казва той. „В крайна сметка 65 са новите 75 във време, когато всички живеем по-дълго.“
Гърция регистрира средно 70 000 раждания годишно, но годишната смъртност, която се оценява на 140 000, е двойно по-висока.
Намаляването на раждаемостта е такова, че както в Италия, училищата в отдалечени райони на страната са принудени да затворят поради липса на ученици.
Баща на две дъщери, които и двете са учили в университет, Панайотаропулос казва, че „няма търпение“ да стане абитуриент през юни.
„Любимите ми уроци са старогръцки език и математика“, казва той. „Има неща, факти, които са малко объркани в съзнанието ми. Например, преди това не бях сигурен кога е започнала или свършила Византийската империя. Толкова е прекрасно да имаш отговори.”
Гръцкото дясноцентристко правителство казва, че е решено да засили вечерните училища в момент, когато другаде в Европа те почти са престанали да съществуват. Демографският проблем на страната е описан като „бомба със закъснител“ от премиера Кириакос Мицотакис.
„Ние се фокусираме върху нуждите и изискванията на учениците, които ги завършват, както и върху преподавателския персонал“, казва заместник-министърът на образованието Зета Макри пред Guardian. „Наистина е похвално, когато всеки възрастен, на каквато и да е възраст, реши да се върне на училищната скамейка... тези мечти, усилия и вяра заслужават всякаква подкрепа.“
Но Панайотаропулос, който като толкова много от своето поколение през бедните 50-те години на миналия век изостави живота в провинцията заради града, нито иска да бъде възприеман като примерен ученик, нито като пример за копиране.
„Истината е, че винаги съм бил любопитен и винаги съм обичал да чета“, казва той. „И кафе културата не беше за мен. Но ако искате да напишете, че мечтите не свършват, че дори и на моята възраст могат да се сбъднат, аз съм окей с това".
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK