Единствените специалисти, които да могат да издават рецепти за антибиотици на хартия, да са спешните медици. Идеята обявиха вчера от Министерство на здравеопазването. Как я приемат лекари и фармацевти?
Д-р Галина Нинова има 30 години стаж в Спешна помощ. Казва, че когато е на адрес, всяка кризисна ситуация изисква различно решение.

„Аз мога да изпиша рецепта - знам кой антибиотик е най-подходящ, за какво може да помогне в конкретния случай. По-спешните случаи, които имат нужда от рентген и от по-задълбочени изследвания, ги караме в спешно отделение“, обяснява д-р Нинова.

Опитвала е да предпише антибиотик по електронен път. „Таблетите не работят. Ако трябва да минава през таблета, работата е много сложна“, категорична е тя.

Спешните медици да могат да изписват антибиотици с хартиена рецепта, за да не лишават пациентите си от лечение вкъщи - тази нормативна промяна ще предложи в спешен порядък здравният министър проф. Христо Хинков.

От Българския фармацевтичен съюз обаче прогнозират, че това ще доведе до злоупотреби с хартиените рецепти. „Такава рецепта фармацевтът няма как да разбере от кого е създадена. Може да дойде една бланка. Всеки принтер може да създаде такава рецепта. Всички разминавания в аптеките ще се обясняват с това и резултатът ще бъде безконтролно отпускане на лекарствени продукти“, категоричен е Димитър Маринов от БФС.

Реакция дойде и от бившия здравен министър Стефан Константинов. „Как фармацевтите ще проверяват кой лекар работи в спешна помощ и кой не, това тяхна работа ли е? Ако лекар от спешна помощ работи допълнително на друго място, какво ще стане  – до 8 часа сутринта изписва на хартия, след това – само електронно? Не е ли малко шизофренно и дискриминационно?“, попита риторично той.

От Министерство на здравеопазването днес заявиха за bTV, че разговорите по темата продължават.

По темата работиха Лора Стаматис и Николета Хаджийска