Плажовете по Черноморието са в готовност да започнат сезона по досега действащите правила за водното спасяване. Спорната нова наредба, която предвиждаше двойно повече медицински специалисти, е отложена.

В началото и в края на сезона спасителните постове се разкриват поетапно – на малките плажове през 150 метра, а в националните курорти – през 100.

Пълен брой спасители и медицинско обслужване трябва да има през юли и август.  

"Изискванията са всеки един медицински пункт да има лекар и медицинска сестра. В реанимационните вече там изискванията са малко по-сериозни и оборудването е по-голямо. Всеки един пункт има и линейка. Големите плажове имат малко по-различни изисквания, т.е. там се изисква и мобилен реанимационен екип", обясни Кирил Спасов, зам.-председател на Асоциацията на концесионерите. 

Запазва се и старото работно време на спасителите – от 8 до 18 часа.

"Това е глътка въздух и е по-добро, отколкото изискуемото ново работно време, което изискваха между 9 и 18:30 часа, тъй като повечето от хората сутрин в горещините избират раните часове да са на плажа и се създава една дупка, която е рискова за живота и здравето на посетителите", на мнение е спасителят Иван Георгиев.

"Всичко идва с липсата на работна ръка - и по отношение на спасителите, и по отношение на медицинските екипи. Това е голям проблем. Този сезон стопаните на плажовете ще работят по старата наредба. От вчера това е с постановление - нещо, за което повече от месец се борихме заедно", каза в „Тази сутрин“ служебният министър на туризма Евтим Милошев.

Запазват се и цените на повечето от плажовете – между 7 и 10 лева за чадър и шезлонг.