Главният съдебен инспектор Ана Караиванова е депозирала оставката си пред Народното събрание, обяви самата тя в петък. Мандатът й изтече още в началото на годината, но оттогава парламентът е в силно затруднение да избере друг човек за поста.

„Понеже разбрах в последните дни, че основната пречка за съдебната реформа е моето оставане на длъжността след изтичане на срока и това ще е единствената причина за негативния доклад, очакван от Европейската комисия, искам да заявя, че аз съм депозирала своята оставка в Народното събрание. Сега, уважаеми народни представители, сте вие на ход”, заяви Караиванова от парламентарната трибуна.

Тя бе поканена в парламента по обсъждането на обобщен годишен доклад за дейността на Висшия съдебен съвет (ВСС) и за дейността на Инспектората към ВСС за 2011 г. и Обобщен годишен доклад за дейността на ВСС и за дейността на Инспектората към ВСС за 2012 г.

След като натърти на факта, че най-после е главният съдебен инспекторат е поканен в пленарна зала, тя отчете: „През първия четиригодишен мандат смятам, че Инспекторатът се опита да изпълни ролята си така, както беше замисълът на законодателя – да установи един цялостен, ефикасен контрол, защото инспекторатът към Министерството на правосъдието до 2007 г. беше принизен, обезличен, смачкан. Усилието ни беше да се проверят всички съдебни органи, които са над 350, за да може да видим цялостната картина и да разберем къде са проблемите”.

Ана Караиванова допълни, че се наблюдава безкритично продължаване на сроковете на съдебните дела и даде пример: „През 2012 г. се натъкнахме на случаи по темата за обезщетение на българските граждани, пострадали от продължително правораздаване, според които излиза, че по-евтино ще излезе на гражданите да няма наказателно правораздаване. Имаме случай, че поради това, че 5 години съдия не изписал мотивите за кражби на двама крадци, делото се прекратило по давност и сега държавата ще плати на двамата крадци обезщетение”.

По-евтино е без правораздаване

„По-евтино ще им излезе на гражданите да няма правораздаване”, каза в заключение пред депутатите Караиванова.

След това извън пленарна зала обясни, че е подала оставка, защото цени повече достойнството отколкото заплатата си.

Обосновала отново напускането си с мотива да се случи най-после реформата в съдебната система, тя обясни: „Според мен, като инспектор, трябва да се търси отговорност на всички, които не са си свършили работата. Случайното разпределение не е панацеята, то е на кого ще възложим поредния скъп софтуер. И най-случайно да бъде разпределено едно дело, ако то не върши работа, няма смисъл”.

На финала Караиванова похвали главния прокурор, който според нея "се старае да постави ред и доказателствата за това са докладите, стремежът да наложи дисциплина".

Няколко часа след оставката на Караиванова правосъдният министър Зинаида Златанова разтълкува решението й като знак, че е крайно наложително Народното събрание да избере нов съдебен инспектор. Иначе - нямало нищо притеснително.