Пълен обрат за промените в Изборния кодекс. ГЕРБ връща старите правила за преференциално гласуване. Започва и процедура за смяна на състава на Централната избирателна комисия, чийто мандат изтича. Това обаче не се оказа достатъчно условие за левицата да се върне в парламента.

Снимка: btvnovinite.bg

В късния следобед пред Народното събрание се проведе и протест срещу промените в Изборния кодекс.

Снимка: Ладислав Цветков

Демонстрантите блокираха движението по бул. „Цар освободител”, част от тях не криха своята партийна принадлежност – младежкото движение на БСП.

Те настояват да бъдат изтеглени всички промени по избирателния закон и обявиха, че няма да спрат с протестните действия. 

Сутринта Борисов събра изпълнителната комисия на ГЕРБ в партийната централа, за да реши въпроса с Изборния кодекс, след като депутатът Георги Марков го призова да се намеси по въпроса за приемането на по-висока бариера за преференциалното гласуване.

„Издебват ме, когато съм в чужбина и се създава такова напрежение, така че аз благодаря на г-н Марков, че ме алармира. Неслучайно той е от гражданската квота – ходи и слуша гражданите”, коментира министър-председателят.

Бойко Борисов заяви, че вчера Цветан Цветанов  му разказал как ГЕРБ били заплашвани, че няма да имат парламентарен кворум - затова се наложило да се вземат спорните решения.

„Когато сме имали нужда от ДПС, те са ни подкрепяли. И аз винаги съм излизал и съм им благодарил. В случая – да излиза, че са ни извили ръцете... никога не е имало нищо скрито- покрито. Цветанов е действал правилно, но резултатите удрят по ГЕРБ”, допълни Борисов.

Към момента няма реакция от ДПС. За БСП, които обявиха, че напуснат  парламента, ако не се отмени високия праг за преференциите, обявиха постигнатото като частична победа. За да се върнат в пленарна зала, трябва да се реши въпроса с машинното гласуване. Левицата ще търси общ фронт с други формации за честни избори.

„ГЕРБ не реагираха на мнението на хората, а реагираха от страх. Страх от гражданската енергия, която видяха пред себе си”, каза лидерът на левицата Корнелия Нинова.  

Снимка: Ладислав Цветков


ГЕРБ се съгласиха да сменят ЦИК, чийто мандат изтича и припомниха, че тя е избрана не по тяхно време .

„Щом е изтекъл мандатът, да се започне процедура и затова съм възложил до се избере нова Избирателна комисия – прозрачно. И нашият избор, и  неговият избор – на президента, беше от тази комисия, по тези правила. Тогава не оспорвахме, че са по закона на Мая Манолова и БСП.

Омбудсманът Мая Манолова остана категорична, че ще сезира Конституционния съд, ако не се премахнат всички промени , които по думите ѝ нарушават изборните права на гражданите

„И от тях се възползваха 1.5 млн. българи в различни избори и това е големият грях, че не се съобразиха с гласа и желанието на милион и половина български избиратели. Това е и причина да атакувам текстовете в Конституционния съд, ако те не бъдат върнати по начина, по който се прилагаха”, заяви омбудсманът.

Утре премиерът е извикал на среща и коалиционните си партньори от „Обединени патриоти”. Темата на разговора ще е как функционира коалицията, защото ако всички ходят на работа в парламента, то няма нужда да се търси подкрепа от други партии извън управляващата коалиция, както е станало с текстовете от Изборния кодекс.