Омбудсманът Мая Манолова атакува изборния кодекс в Конституционния съд. Това обяви самата тя в кулоарите на парламента. Кодексът беше приет на две среднощни заседания последните дни и предизвика протести.

Според Мая Манолова най-голям е проблемът с преференциите и тяхното фактическо ограничаване чрез завишаването на прага. Тя ще атакува и машинното гласуване, което беше отложено, както и редица други текстове. 

"Преференцията вече става абсолютно безсмислена, това е все едно да имаш право да си купиш хляб, но той да струва 130 000 лева", обясни Мая Манолова.

Жалбата ще бъде внесена в деня на обнародване на закона в държавен вестник. Орязването на преференцията беше инициатива на ДПС, подкрепена от ГЕРБ. Това даде повод на опозиционни и част от управляващите партии да заподозрат скрита коалиция.

"Който се е доказал в своя район, в своя град пред хората – той ще намери той ще намери начин да попадне в политическата система", смята Спас Гърневски от ГЕРБ.

Предложенията на Манолова вече срещнаха подкрепа от страна на БСП, а управляващите очаквано неглижираха нейната инициатива.

Според Елена Йончева от БСП обаче така се отнема демократичното право на българския избирател, то е отнето буквално тъмно, посочи тя.

"Това се нарича ишлеме. Отива един бизнесмен по време на изборите, плаща на партията, след което го вкарват в листата. Уж от името на партията започват своя собствена игра и гледат да си изкарат парите", обясни Валентин Касабов от НФСБ.

Докато в кулоарите на парламента всички се занимават все още с Изборния кодекс, в пленарната зала след вял дебат беше отхвърлено предложението на БСП да се създаде Анкетна комисия, която да разясни проблемите при въвеждането на електронната система за винетките. Идеята на левицата беше отхвърлена и работата на депутатите продължи с парламентарен контрол.