Остава един месец до първият референдум в демократичната история на България. От днес започва едномесечната разяснителна кампания за допитването. Право да агитират имат четиримата участници в допитването - по двама за всяка теза. Инициативният комитет на БСП и 76 депутати от ГЕРБ като вносители на предложението за референдума ще агитират "за" развитието на ядрената енергетика чрез изграждане на нова атомна централа.
Управляващите от ГЕРБ са „за” строежа на ядрена централа, но при ясни параметри - колко струва и кой ще плаща. Инициативните комитети на ДСБ и на ЕНП на Мария Капон пък ще защитават противната теза - срещу нова ядрена централа.
Според защитниците на проекта Белене, България не е далеч от опасността през 2028-2031 година да внася ток, тъй като потреблението ще бъде почти два пъти по-голямо от произвежданата електроенергия. Те настояват, че цената на проекта е 4 милиарда евро. Според противниците на ядрената централа, цената за изграждането й е 22 милиарда.
На първата си пресконференция Инициативния комитет "Не" на измамата "Белене" обяви, че очакваната цена на тока от евентуалната нова централа ще бъде между 2,5 и 3 пъти по-скъпа от досегашната крайна цена на електричеството.
Според Станислав Иванов от ГЕРБ референдумът категорично не е за АЕЦ „Белене”, а за развитието на ядрената енергетика в България по принцип. Това можело да стане и чрез удължаване на 5-и и 6-и реактор на АЕЦ „Козлодуй”, и чрез нова централа, ако се наложи.
„Въпросът дава право на държавата при положителен отговор да се развива ядрената енергетика – чрез частен инвеститор дори може да се търси реализиране на „Белене”, но прозрачно, не както е правено досега”, добави Иванов и уточни, че той лично ще гласува „за” на референдума.
Такъв ще бъде вота и на Янаки Стоилов, който обаче смята, че въпросът пряко засяга площадката в „Белене”, тъй като в близките няколко десетилетие няма как да се реализира друг такъв алтернативен проект. Червеният депутат за пореден път изтъкна като най-силен аргумент за довършването на АЕЦ „Белене” по-ниската цена на тока в бъдеще.
„Цената на електроенергията ще става все по-висока без развитието на този сектор и без нова АЕЦ. България се обрича – ще стане вносител на ток. Този, който не ползва собствена енергетика, ползва чужда на по-висока цена” подчерта Стоилов и призова хората да участват масово в референдума, „за да си върнат държавата, да покажат гражданска позиция, да да гласуват за кауза и после да намерят хора, която да я реализират”.
Категорично „против” „Белене” и с призив да се гласуван с „не” на въпроса в националното допитване се обяви синият депутат Иван Иванов. Според него запитването до гражданите може да се тълкува само по един начин – дали да се строи нова АЕЦ или не.
„На 29 март кабинетът спря Белене, но Белене не беше погребано. Ако решат да го възобновят, цената му ще е 3 пъти по-висока от тази на Козлодуй – 21 млрд. лева. ДА на вота значи, че всички опции остават отворени, включително и за Белене. Ядреният риск остава в голяма степен за самата страна”, заяви представителят на ДСБ.
Той цитира прогноза на икономическия министър Делян Добрев, че през 2020 г. в България ще има увеличение на БВП с 58%, а потреблението на ток ще е с 21% по-малко, съответно няма нужда от втора централа. Освен това според Иван Иванов по време на евентуална експлоатация на АЕЦ „Белене” в нея ще работят 960 души, а 7000 души от „Мини Марица изток” ще останат без работа.
50% от българите ще гласуват на референдума, сочат данни от изследване на Института за модерна политика. 64 на сто от анкетираните казват, че ще дадат положителен отговор на въпроса.
До урните обаче се очаква да отидат около 3,5 милиона българи. Това означава, че допитването може и да не се зачете, тъй като, за да е валидно трябва да участват толкова избиратели, колкото на последните парламентарни избори.