Седем партии влизат в парламента, ако изборите бяха днес. Това сочат данните от проучване на „Галъп интернешънъл“, направено между 21 и 26 септември.

Проектът на Кирил Петков и Асен Василев - „Продължаваме промяната“, вече е на второ място с 15,2% подкрепа. Разликата между тях и ГЕРБ, които получават 21,4% от гласовете, е 6%.

Снимка: Галъп интернешънъл

Трети са БСП с 13,4% подкрепа, следвани от „Има такъв народ“ с 12,3%, „Демократична България“ с 12,1% и ДПС с 11,4%.

„Изправи се БГ! Ние идваме!“ успяват да минат 4-процентната бариера и според данните на „Галъп интернешънъл“ печелят 4,1% от симпатиите на гласоподавателите.

Под чертата остават „Възраждане“ с 3,3% подкрепа и ВМРО с 2,2%.

Всичко това предизвиква моментен трус в картината и води до размествания в пластовете, за които тепърва ще се види дали добиват трайност. Затова и данните са моментна снимка, а предстоящите месец и половина на кампания ще покажат какви са тенденциите, уточняват социолозите.

Те отчитат, че като че ли "Продължаваме промяната" адресира електорат, който иначе би гласувал за "Демократична България". Немалко от избирателите, които биха били или вече са били периферия на ИТН, сега също се ориентират към новата формация. Дори и привърженици на иначе твърдите БСП, а дори и на ГЕРБ показват интерес към новата партия.

Интересът към изборите расте

50,6% казват, че ще гласуват в изборите, а 22,6% казват, че вероятно ще гласуват. Тепърва ще проличава дали и какво отражение ще даде сливането на двата типа избори, но към момента може да се очаква по-висока активност в сравнение с изборите на 11 юли.

Данните на "Галъп интернешънъл" са от телефонен сондаж, проведен между 21 и 26 септември сред 2000 пълнолетни българи.