След медицинските сестри, на улицата излязоха физиотерапевти и кинезитерапевти.

В една от големите болници по рехабилитация в София се провежда следоперативна кинезитерапия. Според лекарите достъпът до такова лечение е ограничен, а дните, които клиничните пътеки покриват – крайно недостатъчно.

Затова и кинезитерапевтите там подкрепиха исканията за съсловна организация и по-добро заплащане. Очаква се всичко това да подобри достъпа на пациентите до терапията.

Надежда Савкова е студентка по физиотерапия, кара поредния си стаж. Мотивира я грижата за пациента.

Средната заплата в сектора е около 600 лева.

Според терапевтите проблем е и финансирането на клинични пътеки – за повечето заболявания се отпускат два курса по 7 дни годишно.

„Седем дни са безкрайно малко. Защото 7 дни са само началният тласък. След това завършването на процеса е много по-труден”, каза Евгени Медникаров.

Снимка: БГНЕС

Д-р Вилма Кръстева работи в отделението от създаването му преди 40 години. Ако се пенсионира преди да дойде друг лекар на нейно място, пациентите остават без терапия.

„Продължаваме да работим и лекари-специалисти в пенсионна възраст поради липса на млади кадри”, обясни тя.

От  Здравното министерство физиотерапевтите искат своя съсловна организация и свобода да практикуват самостоятелно, за да са по-достъпни за пациентите.

„Ние няма да с екрием в сивия сектор. Ще можем да упражняваме свободно професията”, каза кинезитерапевтът Радослава Атанавова.

На протест излязоха и физиотерапевти от Русе.