Предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост поставя под риск да вземем полагаемите ни се европейска средства – това е мнението на някои от българските евродепутати.
До момента няма друга държава в ЕС, която са е поискала промяна в Плана си. Държавите членки на ЕС вече харчат сериозни суми от Брюксел за енергиен преход и сменят мощностите си. Само България засега иска да предоговаря.
По регламент това се допуска при "извънредни обстоятелства". Ако докажем, че имаме такива и изпратим конкретни предложения с какво точно искаме да заменим вече договореното, ЕК ще има два месеца за оценка.
Може и по-дълго, ако има разногласия. Следва месец за оценка от Съвета на ЕС. През това време пари по Плана е излишно да чакаме, защото те се дават за вече извършени реформи.
10 държави членки вече са закрили въглищните централи. Други 12 са поели ангажимент да го направят до 2038 година. България е сред останалите пет страни, които не са заявили крайна дата на Брюксел.
Нямаме собствен финансов ресурс за промяна, затова не бива да изпускаме европейските пари за нея, категорични са българските евродепутати.
„Всъщност, това е големият проблем : защо България трябва да предоговаря наново, след като преходът трябва да бъде направен и всички държави се възползват от възможностите, които дава ЕК. Това са пари, които трябва да реформират важни сектори от българския обществен живот“, заяви Илхан Кючюк от „Обнови Европа“.
„Виждаме обаче, че няма да има редовно правителство. Виждаме, че отиваме на нови избори, отново застой, отново забавяне. Затова национално отговорно е веднага да се започне диалога с ЕК, ако може нещо да се промени“, смята Андрей Ковачев от ЕНП.
Сред нашите евродепутати има и мнение, че исканото от София предоговаряне е "предизборно мероприятие".
„По-скоро то цели извличане на политически дивиденти от политическите партии. Защото ЕК дава пари за намаляване на въглеродните емисии. Когато ѝ кажеш: "Ние няма да променяме нищо, няма как да ти даде пари“, заяви Петър Витанов от „Прогресивен алианс на социалисти и демократи“.
По процедура сега България трябва да докаже аргументирано пред Брюксел, че не може да изпълни заложените цели в Плана, а ЕК да приложи отначало всички критерии за оценка на новите ѝ предложения.