Седем партии намират място в следващия състав на парламента. За участие в 51-ото Народно събрание се борят и три по-малки формации, които остават под 4-процентовата бариера. Най-близо до нея е партия МЕЧ.

Това сочат данните от проучване на „Екзакта Рисърч Груп“, проведено в периода 19-22 октомври. Интервюирани са 1050 пълнолетни българи в 71 населени места на страната чрез пряко полустандартизирано интервю лице в лице. Изследването е реализирано със средства на „Екзакта”.

Според данните ГЕРБ-СДС са първа политическа сила с 26,7% подкрепа. Оспорвана е битката за второто място между ПП-ДБ и „Възраждане“, а разликата между тях е много малка – 14,6% срещу 14,3%.

Трудно е да се прогнозира и как ще приключи надпреварата между „Алианс за права и свободи“ и „ДПС-Ново начало“ – 8,1% срещу 7,3%.

БСП - Обединена левица“ се явява във формат, който цели да обедини левите избиратели. Според данните социалистите са пети със 7,5% подкрепа. „Има такъв народ“ са на седмо място с 6% подкрепа.

МЕЧ, „Синя България“ и „Величие“ имат електорални дялове, които ги поставят непосредствено след формациите, които с висока вероятност попадат в следващия парламент – съответно 3,7%, 2,8% и 2,7%.

МЕЧ и „Синя България“ имат по-твърди електорални ядра, отколкото „Величие“.

91% от бившите избиратели на „Възраждане“ от парламентарния вот през юни твърдят, че отново ще гласуват за тази партия. ГЕРБ-СДС могат да разчитат на 90% от избирателите си от преди няколко месеца. БСП са запазили 81% от избирателите си, а ПП-ДБ – 78%. 71% от избирателите на ИТН също заявяват, че отново ще ги подкрепят.

Ще има ли стабилно правителство след изборите?

71% от българите не вярват, че е възможно след изборите на 27 октомври страната ни да има добро и стабилно управление. 29% от интервюираните са оптимисти.

По-често допускат, че е възможно добро управление избиратели на ГЕРБ-СДС и на ПП-ДБ. Подобен отговор изразява очаквания техните партии да участват в управлението на страната.

Силно скептични към възможността да има добро и стабилно управление на страната след 27 октомври са избирателите на „Възраждане“, както и привържениците на МЕЧ и на „Величие“.

42% от заявяващите категорично намерение да гласуват на 27 октомври посочват, че е възможно след изборите страната ни да има добро и стабилно управление.

Болшинството от твърдо решилите да не гласуват на 27 октомври отхвърлят възможността у нас да има добро и стабилно управление след изборите.

Избирателна активност

Декларативната избирателна активност е около 30%. Очакваният брой избиратели, които ще отидат до урните, е около 2 милиона, като изчисленията се базират на официалните избирателни списъци.

Категорично намерение да гласуват заявяват по-често избиратели на възраст над 50 години - половината от тях. В същото време не повече от една трета от хората на възраст под 40 години са сигурни, че ще отидат до урните.

Проучването на „Екзакта Рисърч Груп“ е проведено в периода от 19 до 22 октомври. Интервюирани са 1050 пълнолетни българи в 71 населени места на страната чрез пряко полустандартизирано интервю лице в лице. Изследването е реализирано със средства на „Екзакта” като част от изследователската програма на агенцията. Изследването е проведено на територията на България и настоящите данни не отразяват нагласите на избирателите от чужбина.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK