Необходими са години на страната ни да осигури доставки, алтернативни на руския природен газ.
На ход са политиците - от тях се чака дългосрочно договаряне на твърди количества втечнен природен газ от други пазари.
"В региона терминали на втечнен газ, които функционират, са в Гърция - има един в Левитуса и един в Текирдаг в Турция. Тоест не само трябва да има споразумение между България и страната, докарваща кораба, но и да се закупи свободен капацитет и разбира се, и то на добра цена", посочва Константин Стаменов – председател на Федерацията на индустриалните енергийни консуматори.
А използването на терминали за втечняване и транспортирането на газа допълнително оскъпяват.
Засега освен азерския газ, нямаме кой знае какви опции. Ето защо България трябва да си обърне внимание на местния добив, смята Антон Иванов – енергиен експерт.
"В Северозападна България има залежи на газ, които са установени и според колегите, които се занимават с добив, смятат, че Бързо може да се достигне до техния промишлен добив", посочва той.
Междувременно чрез Фейсбук посланикът на Руската федерация у нас определи като "свободен избор" решението на всяка страна да си договаря доставките.
"Смятаме, че гражданите на страните, чиито лидери разглеждат възможността за отказ от руските енергийни ресурси, трябва да бъдат добре информирани за това доколко ще се намали качеството на живота им при толкова безотговорни действия", заяви Елеонора Митрофанова.
Докато Брюксел е категоричен, че няма да плаща за руски газ в рубли, специалисти препоръчват София да участва в общоевропейско договаряне относно алтернативните доставки на синьо гориво.