„ЕС ще преговаря с „Газпром“ от името на всички. Това е съвсем различно, отколкото една малка България с малко консумация да отива да преговаря с гиганта като „Газпром“. Това коментира премиерът Кирил Петков в Брюксел след края на Европейския съвет.
„Това, че ще може да преговаряме заедно страните променя изцяло играта. Сега вече ние отиваме заедно и казваме, искаме по-добри условия, искаме и по-ниски цени. Това е особено важно за България, както знаем, договорът ни изтича тази година“, посочи още българският премиер.
По думите му това е огромна победа за българския интерес. "Сваляйки цената на газа, при едни добри преговори, които очакваме, това би свалило цената на тока, а от там и инфлацията", подчерта той.
"Едната група страни искаха ясен таван за фиксирана цена на газа. От другата страна имаше страни, които се притесняваха, че имат много дългосрочни договори на много добри цени. Ето защо прехвърлихме тази част на тавана към Комисията", обясни Петков.
„Ние сме съвсем малък консуматор сравнение с цяла Европа. Отивате на преговори и от другата страна имате „Газпром“ - огромен гигант, в момента така негативно и агресивно настроен, че ще е много, много по трудно за България да преговаря и да достигне успешни условия сега. Когато 75% от руската газ идва в Европейския съюз, няма къде да ходят, ще трябва да преговаряме на равни начала по съвсем различен начин“, обясни Петков.
Според него това е важно, защото в момента цената на газа определя цената на тока на европейския пазар, който пък е свързан с България. „Сваляйки цената на газа, при едни добри преговори, които очакваме, това би свалило цената на тока, а от там и инфлацията“, подчерта той.
По думите на премиера до две седмици се очаква посещение на председателят на ЕК - Урсула фон дер Лайен в България, за да бъде подписан Планът за възстановяване.
Кирил Петков изрази и очакване руският посланик в София Елеонора Митрофанова да бъде върната в Москва за консултации, както България направи със своя посланик в руската столица.
„Ще извикаме нашия посланик за консултации от Русия и се надяваме, че по дипломатически път съобщението ще е ясно, че те трябва да направят същото и г-жа Митрофанова да отиде на консултации в родната си страна“, добави той.